Jihoafrická republika

Jihoafrická republika, oficiálně Republika Jižní Afrika, je jižní africký stát. Hlavním města jsou Pretoria, Kapské Město a Bloemfontein.

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Jihoafrická republika

V Jihoafrické republice se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ D

Typ M

Typ N

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Zásuvka typu D využívá zástrčku s trojicí kulatých kolíků uspořádaných do trojúhelníku. Průměr velkého kolíku je 7 mm a průměr malého je 5 mm. K této zásuvce existuje až 6 variant zástrček (různý rozměr, velikost proudu).Setkáte se s nimi především v některých afrických a asijských zemích.

 

 

 

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Zásuvka typu M je obdobou zásuvky typu D, někdy je považován za jeho variantu. Jedná se (spolu s typem D) o starý britský standard, který se však již v Británii nepoužívá.

Větší, zemnicí kolík má průměr 8,7 mm, dva menší kolíky průměr 7 mm. Vzdálenost kolíků od sebe je přibližně 27 mm. Typ M je dimenzován na odběr proudu do 15 A.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Jedná se o nejnovější typ zásuvky a zástrčky. Jedná se o trojici kulatých kolíků v uspořádání rovnostranného trojúhelníku. Cílem jeho zavedení bylo sjednocení standardů a postupné nahrazení v současnosti používaných zásuvek a zástrček jedním typem. Navržená kombinace zástrčky (s částečně krytým fázovým a  nulovým kolíkem) a zapuštěné zásuvky patří k nejbezpečnějším na světě.

Zásuvky a zástrčky jsou podobné tzv. švýcarskému typu (typ J), ale nejsou s ním kompatibilní – středový zemnicí kolík je totiž umístěn blíže ke zbývajícím dvěma kolíkům (3 mm od spojnice kolíků oproti 5 mm u typu J). Do zásuvky tohoto typu je možno zasunout plochou zástrčku typu C, která se u nás běžně používá, v tomto případě byste ovšem měli používat přístroje, které zvládají obě napětí (většina nabíječek a zdrojů pro počítače). 

Reklama