Španělsko

Corrida, siesta, flamenco jsou pojmy, které jste už někdy nejspíš slyšeli. Jsou právě typické pro tento kout světa. Přestože patří Španělsko do Evropy, má svou jedinečnost a kulturu. Corrida nebo také býčí zápasy jsou v některých částech (Katalánsku) zakázané, patří mezi španělské slavnosti a rozhodně velmi oblíbené. Torádoři studují speciální školy a podstupují výcvik pro tuto budoucí profesi, která je, kromě toho, že je nebezpečná, také dobře placená. Siesta je pojem, který známe jako pauzu. Ve Španělsku trvá 3 hodiny mezi 14 - 17 hodinou, v této době jezdí Španělé domů a obědvají s rodinou. Flamenco je označení tance, hudby a zpěvu, který vznikl u cikánů. Flamenco také patří do nehmotného dědictví UNECSA.

Dalo by se říci, že Španělsko patří mezi bezpečnou zemi. Pozor si dejte na dálničních odpočívadlech, kde může dojít ke krádežím. Safety index pro tuto zemi je 69.40 %, nárůst kriminality v posledních 3 letech výrazně stoupla. Kradou se především osobní věci z aut, častý je vandalismus, užívání drog a jiných návykových látek.
 

Zdravotní péče a náklady

Systém zdravotní péče tvoří ve Španělsku z větší části veřejné zdravotnictví. Tento systém zaručuje rovnoprávnost v poskytované péči, která se neohlíží na finanční situaci pacienta. V praxi to znamená, že bude ošetřen každý, nicméně zde neexistuje nadstandardní péče. Největší problém je dlouhé čekání na lékařské ošetření, proto se spousta pacientů obrátí na privátní medicínu.

Možná vás také překvapí ceny spoluúčasti za recept. U aktivně pracujících lidí je spoluúčast 45 %, druhý typ receptu je pro důchodce, kteří neplatí nic. Nárok na bezplatnou zdravotní péči mají Španělé, ale i cizinci, kteří na jejich území pobývají. Pro využití jejich služeb je potřeba mít zdravotní kartu, kde jsou zaznamenány údaje jako je osobní číslo a  číslo sociálního zabezpečení. Ale to v případě, že máte nahlášeno bydliště ve Španělsku. Pokud jste v této zemi na krátkodobé dovolené, je lepší si zažádat u své zdravotní pojišťovny o Evropský průkaz, který se vám bude hodit v jakékoliv jiné zemi EU. Ideální je kombinace Evropského průkazu s cestovním pojištěním.

Přehled cen za péči:

  • výron kotníku - 6 700 EUR
  • zlomenina zápěstí – 500 EUR
  • oční infekce – 100 EUR
  • Spoluúčast za léky – 50% ceny
  • Meningokokovou meningitidu
  • Spalničky

Očkování

Povinné očkování není, pouze se doporučuje očkování na :

  • Hepatitidu A

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

Španělsko je členský stát EU a pro vstup do této země vám postačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Pro dítě je nutno vystavit vlastní cestovní doklad. Také pokud se rozhodnete cestovat s vaším čtyřnohým mazlíčkem (pes, kočka, fretka) je nutné mu obstarat pas.

Stejně tak vám  bude platit český řidičský průkaz, nepotřebujete mezinárodní. 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Španělsko

Tabulka obsahuje ceny potravin ve Španělsku v roce 2015
Potravina Průměrná cena v EUR Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 0,80 EUR 21,40 CZK
Chleba 500g 0,90 EUR 25,80 CZK
Rýže 1kg 1,00 EUR 26,90 CZK
Vejce 12ks 1,60 EUR 43,00 CZK
Sýr 1kg 8,70 EUR 240,30 CZK
Kuřecí prsa 1kg 5,80 EUR 161,50 CZK
Jablka 1kg 1,50 EUR 41,30 CZK
Pomeranče 1kg 1,20 EUR 33,90 CZK
Rajčata 1kg 1,40 EUR 39,70 CZK
Brambory 1kg 0,90 EUR 24,50 CZK
Salát 1 hlávka 0,90 EUR 23,60 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Španělsko

Ve Španělsku se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ F

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Oficiální název pro tento typ zásuvek je "Schukostecker", přezdívaný zkráceně "Schuko".

Dvojice kulatých kolíků se zemním spojem bočními pásky s enazývá tzv. systém Schuko - Schutzkontakte. Průměr kolíků je 4,8 mm.

Zásuvky F lze použít ve spojení se zástrčkou C nebo E , avšak pozor, poté nefunguje ochranný vodič.

Doprava

Nejčastějším způsobem dopravy do Španělska je letadlem. Je to nejpohodlnější a za necelé tři hodiny letu jste na místě. Pozemský způsob dopravy je zdlouhavý a únavný. Cena cestování vlakem je mnohdy vyšší, než cena letenky. Pokud už ve Španělsku jste a rozhodnete se procestovávat tuto krásnou zemi budete překvapeni velmi dobrým stavem silnic. Nejrychlejším způsobem dopravy se stávají vlaky společnosti RENFE. Jejich rychlovlaky AVE jsou pohodlné, ovšem cenově dražší.

Cenově dostupnější jsou autobusy. Pro dobrou cenu je nutné si rezervovat jízdenku dopředu.

Nejlepším způsobem dopravy je autem, které si můžete zapůjčit. Orientační cena za Ford Focus na týden je 2 750 Kč. Dálničních úseků je 28. Na rozdíl od rychlostních silnic se na nich platí poměrně vysoké poplatky. Ve Španělsku je povoleno užití alkoholu do hodnoty 0,5 g/l u pokročilých řidičů, u začátečníků a profesionálů je tolerance 0,3 g/l. 

O zemi

Španělsko leží na Pyrenejském poloostrově. Ke Španělskému království patří také Kanárské ostrovy, Baleáry, Llívia. Z východní strany je omýváno Středozemním mořem a na západě Atlantickým oceánem. Království se skládá ze 17 autonomních společenství a 2 autonomních měst. Tato země je ekonomicky úspěšná. Od dob premiéra Aznara klesla nezaměstnanost z 20 % na 9,8 %. Hlavním důvodem ekonomického růstu je založen na turistice, výstavbách a dělnictví. 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

66%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

4/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 EUR (Euro) = 27,69 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama