Slovensko

Slovenská republika (SR), podobně jako Česká republika, patří ke státům střední Evropy. Samostatné působení a odtržení od ČR proběhlo 1.1.1993. Řadí se k Evropské unii a převzali jako měnu euro. Stejně jako do ostatních států EU může občan vstupovat a pobývat na Slovensku bez zvláštních omezení, a to na základě platného pasu nebo občanského průkazu.

Zdravotní péče a náklady

Cestovní pojištění Slovensko

Bez cestovního pojištění vás na Slovensku čekají ceny za zdravotní ošetření viz tabulka. Před cestou tedy doporučujeme sjednat kvalitní cestovní pojištění.
Zdravotní ošetření Průměrný poplatek v EUR Průměrný poplatek v CZK
Alergie 13,50 EUR 375,00 CZK
Horečky, prochladnutí 22,60 EUR 625,00 CZK
Zánět středního ucha 45,10 EUR 1 250,00 CZK
Zlomenina nohy, klíční kosti 45,10 EUR 1 250,00 CZK
Zlomenina nohy, 4 denní hospitalizace 586,90 EUR 16 250,00 CZK
Převoz pacienta do vlasti 632,10 EUR 17 500,00 CZK
Smrt (infarkt), převoz zesnulého do vlasti 993,30 EUR 27 500,00 CZK

Povinná očkování

 • žádná

Doporučená očkování

 • klíšťová meningoencefalitida
 • tetanus
 • vzteklina
 • žloutenka typu A a B

Další informace

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

Nutné vízum Ne
Cestovní pas Ne

 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Slovensko

Tabulka obsahuje ceny potravin na Slovensku v roce 2015
Potravina Průměrná cena v EUR Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 0,70 EUR 20,10 CZK
Chleba 500g 0,80 EUR 21,60 CZK
Rýže 1kg 1,00 EUR 28,40 CZK
Vejce 12ks 1,70 EUR 47,60 CZK
Sýr 1kg 6,40 EUR 176,40 CZK
Kuřecí prsa 1kg 5,30 EUR 147,50 CZK
Jablka 1kg 1,20 EUR 32,10 CZK
Pomeranče 1kg 1,30 EUR 34,90 CZK
Rajčata 1kg 1,40 EUR 39,40 CZK
Brambory 1kg 0,60 EUR 17,20 CZK
Salát 1 hlávka 0,70 EUR 20,70 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Slovensko

Na Slovensku se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ E

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Zásuvka typu E (tzv. francouzský typ) je tvořena dvojicí zdířek pro fázový a nulový vodič a zemnicím kolíkem. Při pohledu na zásuvku zepředu je fázový vodič připojen do levého otvoru, nulový vodič je vpravo (to platí u instalací v ČR, ale v Rusku a státech bývalého SSSR na to nelze spoléhat). Průměr všech kolíků je 4,8 mm. 

V České republice i ve větší části Evropy se dnes většina elektrospotřebičů, které vyžadují zemnění, prodává s hybridní zástrčkou kombinující typ E a F. Ta má dva kulaté kolíky o průměru 4,8 mm s roztečí 19 mm a zemnicí otvor krytý plíškem, který přechází do pásku na horní straně. Obdobný pásek je i na spodní straně. Hybridní zástrčku typu E/F lze bezpečně použít do zásuvek typu E i F.
Poznámka: Zástrčky typu E/F (případně E) lze zasunout i do některých zásuvek jiných typů (C, H, J, K, L), nebude však fungovat zemnění, které u tohoto typu plní důležitou ochrannou funkci.

Do obou typů těchto zásuvek lze použít vidlici typu C, která se běžně používá u spotřebičů s dvojitou izolací.

Zásuvky typu E a F jsou si podobné a společně jsou rozšířeny především v Evropě a v Africe, ale také v části Asie.

Zásuvky typu E lze použít též ve spojení se zástrčkou typu C, a naopak zástrčky E lze použít do zásuvek F (POZOR: poté nefunguje zemnění).

Doprava

Díky snadnému dorozumění mezi Čechy a Slováky, není komplikované studovat nebo pracovat tam či tady. Mnoho českých rodin má druhou část rodiny na Slovensku a opačně. Z tohoto důvodu je velmi snadným a pravděpodobně i rychlým (záleží, kam cestujete) způsobem cestovaní vlakem. A jak je to s cenou? Ano, jedná se již o mezinárodní jízdenky, ovšem budete mít 60 % slevu. Takže se bude finální cena rovnat plné ceně vnitrostátní jízdenky. Můžete však uplatnit Kartu Z nebo Junior pas. Z karta stojí 100 Kč a je platná na cestě z Prahy na Slovensko. Slovenské železnice mají poněkud omezenější nabídku slevových poukazů. Vlastníci Junior Rail Plus nabízí slevu 50 % na jednu vybranou trasu (neomezeně) a 25 % na ostatní trasy.

Pokud máte raději autobusy, tak platí sleva 10 % pro mládež a studenty do 26 let. Existují poměrně časté dálkové linky (z větších měst), ale cena je poněkud vyšší, než u cestování vlakem.

Dálniční známku budete potřebovat podobně jako u nás a za podobnou cenu:

 • 10 denní: 10 EUR 
 • Měsíční: 14 EUR 
 • Roční: 50 EUR 

 

O Slovensku

Ceny

Pokud vycestujete k našim sousedům, nezapomeňte na vyšší výdaje za potraviny i za pohonné hmoty. Ceny se pohybují o 20% výš, než u nás.

Populace

Velmi početnou skupinu obyvatelstva tvoří kromě Slováků, také Romové. Na jihu republiky se setkáte s maďarskou populací a rusínskou a ukrajinskou na východě.  Nenechte se zaskočit azbukou v okolí Svídníka na severovýchodě SR.

Oblíbené pokrmy

Slovensko je vyhlášeno hlavně pro některé pokrmy, bez kterých by se hlavně Češi mohli obejít. Jedná se tradiční halušky s brynzou (někde také špenátem). Lákat vás budou na Zlatého bažanta, ale seženete jakékoliv české pivo. A na jihu republiky můžete očekávat ostřejší jídla, hlavně maďarský guláš a pálivé klobásky.

Kam se vydat

 • Vysoké Tatry

Nejbližší „vyšší hory“ od českých hranic. Nejlépe pokud se dostanete večerním vlakem do Popradu a pak prvním ranním na Štrbské pleso nebo do Tatranské Lomnice. Na vašich procházkách potkáte krásnou a neponičenou krajinu, čisté horské potůčky, občas také medvědy a občerstvení brynzou nebo jinými mléčnými i „čirými“ produkty.

 • Lázně

Velký Meder, Podhajská, Piešťany, Bešeňová, Štúrovo a mnoho dalších každoročně vyhledává mnoho tuzemských i zahraničních turistů, zejména při poúrazových stavech i nejrůznějších operacích

 • Bratislava
 • Dobšinská ledová jeskyně
 • Oravský hrad
 • Výlet do Tatralandie(aquapark)

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

66%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

4/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

2 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 EUR (Euro) = 27,69 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama