Bulharsko

Na první pohled se může zdát, že je dovolená v Bulharsku nepříliš zajímavá a lukrativní. Budete však mile překvapeni, pokud tuto zemi navštívíte. Vlastní celkem 9 míst, která jsou zapsány do UNESCO. Patří mezi ně: pobřežní městečko Nesebar, Sveštari - thácká hrobka, Pirinský národní park, Městský park ve Varně, Rilský monastýr a další. Jednou z výhod cestování do této země jsou nízké ceny a krátká doba letu.

Safety index pro tuto zemi je 57.27%. Celkově je tedy bezpečnost průměrná. Pozor si dejte na úplatkařství a spropitné, které je v Bulharsku běžné.

Zdravotní péče a náklady

Podobně jako pro ostatní státy EU, platí i v této zemi pro občany ČR poskytnutí neodkladné péče na základě předložení Evropského zdravotního průkazu. Jeho vydání si můžete zařídit ve vaší zdravotní pojišťovně.

Obecně se však doporučuje připojištění. Péče, kterou byste čerpali na Evropský průkaz je pouze v některých veřejných zdravotních zařízeních a rozhodně nezahrnuje náklady na repatriaci do ČR.

V Bulharsku je také mnohem vyšší spoluúčast na hrazení za péči i léky. V případě rizikových sportů je vhodné se opět raději připojistit.

Obecně není jejich zdravotnictví na vysoké úrovni, nicméně se situace v posledních letech zlepšila hlavně v resortech.

Ceny za ošetření:

  • stomatologické ošetření = 2,90 BGN + doplatek dle úkonu
  • léky = 0 %, 25 %, 50 % nebo 75 %  dle typu chronického onemocnění, 75 % nebo 100 % u akutního onemocnění
  • hospitalizace = 5,80 BGN za den
  • lékařské ošetření = 2,90 BGN za návštěvu

Očkování:

Mezi povinné očkování patří hepatitida typu A. Naočkujte se nejpozději 7 dnů před odjezdem. 

Doporučené očkování jsou: břišní tyfus, hepatitida B, záškrt, tetanus a spalničky. 

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité rady před cestou do Bulharska

Bulharsko je členským státem EU, tudíž vám bude stačit pas nebo občanský průkaz. Pro vstup dítěte na jejich území je potřeba, aby mělo vlastní cestovní doklad. Pokud se rozhodnete cestovat autem, musíte s sebou mít zelenou kartu, mezinárodní řidičský průkaz a pokud nejste přímým vlastníkem vozu, bude ještě potřeba plná moc.
Měna je 1 lev (BGN) (1 lev = 16 Kč). Peníze si pro jistotu proměňte za hotové již v Česku, nepoctivý směnárník, by vás mohl napálit. Takže si vše zařiďte doma a počítejte i s rezervou v případě nemoci a nákupu léků. Ceny potravin jsou přibližně stejné jako u nás. Ceny benzínu také. 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Bulharsko

Tabulka obsahuje ceny potravin Bulharsku v roce 2015
Potravina Průměrná cena v BGN Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 1,90 BGN 27,20 CZK
Chleba 500g 0,90 BGN 13,10 CZK
Rýže 1kg 2,20 BGN 30,60 CZK
Vejce 12ks 2,70 BGN 38,80 CZK
Sýr 1kg 8,70 BGN 122,90 CZK
Kuřecí prsa 1kg 8,50 BGN 120,40 CZK
Jablka 1kg 2,00 BGN 27,80 CZK
Pomeranče 1kg 2,00 BGN 28,80 CZK
Rajčata 1kg 2,10 BGN 30,40 CZK
Brambory 1kg 1,00 BGN 14,40 CZK
Salát 1 hlávka 0,90 BGN 12,20 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Bulharsko

Bulharsku se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ F

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Oficiální název pro tento typ zásuvek je "Schukostecker", přezdívaný zkráceně "Schuko".

Dvojice kulatých kolíků se zemním spojem bočními pásky s enazývá tzv. systém Schuko - Schutzkontakte. Průměr kolíků je 4,8 mm.

Zásuvky F lze použít ve spojení se zástrčkou C nebo E , avšak pozor, poté nefunguje ochranný vodič.

Doprava v Bulharsku

Letecká doprava je asi nejpohodlnějším a nejrychlejším způsobem přepravy. Doba letu (Praha-Varna) trvá přibližně 1:55 minut. Další možností je vlastní doprava autem nebo autobusem. Vzdálenost z Moravy do Bulharska je 1 100 km. Cena benzínu je stejná, počítejte asi 3000 Kč na jednu cestu, což moc dobře finančně nevychází a jistě je levnější letenka nebo cesta autobusem.
Přesuny v Bulharsku vyjdou nejlépe autobusem. Jsou levnější a mají větší konkurenční síť. Téměř vždy vám pustí film a součástí je také průvodčí, který kontroluje nebo prodává lístky. Kromě autobusů mohou někdy přijet také mikrobusy, které jezdí kratší trasy nejčastěji po turistických místech. Ovšem to moc nedoporučujeme, protože řidiči jezdí neukázněně a cesta by se mohla proměnit v horor, obzvlášť s dětmi.
Taxíky patří mezi nejdražší a může se stát, že po vás budou chtít taxikáři ještě vyšší cenu, než jakou uvádí. Průměrná cena za kilometr je 5 Kč. Můžete zkusit smlouvat cenu ještě před odjezdem, třeba natrefíte na někoho milého.
Obecně je situace na cestách dost divoká. Rychlostní pravidla se příliš nedodržují 50 – 90 - 120 dodržují jen vyděšení cizinci. Některé značky např. zákaz stání a zastavení nerespektují absolutně. Stav dálnic je lepší než v Řecku, ale o trochu horší než u nás.

Obecné informace o Bulharsku

Bulharsko je stát v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Od roku 2004 jsou součástí NATO a od roku 2007 v Evropské unii. V poslední letech země prosperuje zejména z turistického ruchu. Letoviska jako Sozopol, Nesebar, Zlaté písky, Slunečné pobřeží, Primorsko, Albena, Varna, Burgas, Kranevo a Balčik nabízí ideální podmínky pro letní dovolenou. V zimní sezóně jsou oblíbená střediska v Bansku v Pirinu, Pamporovo v Rodopech a Borovec v Rile.
 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

57%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

3/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

2 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 BGN (Bulgarian Lev) = 14,15 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama