Itálie

Itálie patří mezi zajímavou a rozmanitou krajinu s bohatou historií. Hlavním městem je Řím. Právě zde se tvořila většina historických okamžiků, zejména v dobách etruské a později římské civilizace. V době Antiky patřila římská armáda k nejsilnějším. Itálie vás naláká na památky, historická města (Benátky), městské státy (San Marino, Vatikán), sídlo papeže, nebo na proslavenou italskou kuchyni a jejich jižanské víno. Ačkoliv italská kuchyně disponuje mnoha recepty na skvostné dezerty, patří mezi nejznámější a stále oblíbené Tiramisu. V překladu znamená „povzbuď mne, potěš mne“. Kdo kdy ochutnal, ví, že je to naprostá pravda. Index bezpečnosti je poměrně vysoký. Pokud by mělo riziko nastat, tak si dejte pozor na odložené předměty, mohly by být odcizeny.

Zdravotní péče a náklady

Cestovní pojištění Itálie

Bez cestovního pojištění vás v Itálii čekají ceny za zdravotní ošetření viz tabulka. Před cestou tedy doporučujeme sjednat kvalitní cestovní pojištění.
Zdravotní ošetření Průměrný poplatek v EUR Průměrný poplatek v CZK
Naražená záda 180,60 EUR 5 000,00 CZK
Ošetření zlomení ruky 903,00 EUR 25 000,00 CZK
Operace natržených kolenních vazů 3 612,00 EUR 100 000,00 CZK
Operace komplikované nebo otevřené zlomeniny 14 448,00 EUR 400 000,00 CZK
Úraz hlavy nebo páteře 18 060,00 EUR 500 000,00 CZK
Převoz pacienta do vlasti 903,00 EUR 25 000,00 CZK
Svoz vrtulníkem ze sjezdovky 1 806,00 EUR 50 000,00 CZK

Zdravotní péče v Itálii odpovídá evropským standardům. Můžete očekávat rozdílné poplatky a čekací doby mezi veřejným a soukromým zdravotnickým sektorem. V Itálii by vám měla stačit karta pojišťovny, která je platná i u nás. Můžete si také u své pojišťovny nechat vystavit Evropský průkaz zdravotní pojišťovny (EHIC). Pokud u sebe nebudete mít ani jeden z dokladů, je možné je dodat během hospitalizace, kdy vám je zašle vaše zdravotní pojišťovna. Z tohoto důvodu je vždy lepší a rozhodně klidnější, když si sjednáte cestovní pojištění, které vás pokryje nad rámec základního pojištění.

Pacienti se podílí na platbách za vyšetření, ošetření a léky. V soukromém sektoru platí v plné výši, max do 52 €. U léků na akutní i chronické onemocnění se připlácí za jednu položku na receptu 1,55 €, v případě více položek 3,50 €. V případě návštěvy stomatologa budete platit za léky 100% ceny a za ošetření až 36 €. Náklady za převoz vrtulníkem, ubytování nebo převoz do ČR nejsou zahrnuty v základním pojištění. Tyto ceny jsou prakticky srovnatelné s cenami ve francouzských i rakouských Alpách.

Povinná očkování

  • žádná

Doporučená očkování

  • žloutenka A+B
  • tetanus
  • meningokok
  • klíšťová encefalitida

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

Pro vstup do země můžete uplatnit platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Dítě do 5 - ti let nemusí mít cestovní doklad, ale musí být zapsaný v dokladech jednoho s rodičů, který s ním cestuje. Také musíte mít zdravotní pojištění, buď komerční, nebo prostřednictvím karty Evropské zdravotní pojišťovny. Bezplatné zdravotní ošetření je poskytováno pouze v naléhavých případech, v ohrožení životních funkcí. Je vhodné si sjednat cestovní pojištění v případě krádeže či ztráty zavazadel, v případech úrazu nebo nemoci. Jistě je výhodnější sjednat si balíček pro celou rodinu, kdy vás týdenní pojištění vyjde levněji.

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Itálie

Tabulka obsahuje ceny potravin v Itálii v roce 2015
Potravina Průměrná cena v EUR Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 1,20 EUR 34,00 CZK
Chleba 500g 1,60 EUR 43,50 CZK
Rýže 1kg 1,90 EUR 52,20 CZK
Vejce 12ks 2,50 EUR 68,90 CZK
Sýr 1kg 11,80 EUR 326,10 CZK
Kuřecí prsa 1kg 7,90 EUR 220,00 CZK
Jablka 1kg 1,80 EUR 49,80 CZK
Pomeranče 1kg 1,70 EUR 47,40 CZK
Rajčata 1kg 1,80 EUR 50,00 CZK
Brambory 1kg 1,20 EUR 33,00 CZK
Salát 1 hlávka 1,10 EUR 30,40 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Itálie

V Itálii se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ F

Typ L

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Oficiální název pro tento typ zásuvek je "Schukostecker", přezdívaný zkráceně "Schuko".

Dvojice kulatých kolíků se zemním spojem bočními pásky s enazývá tzv. systém Schuko - Schutzkontakte. Průměr kolíků je 4,8 mm.

Zásuvky F lze použít ve spojení se zástrčkou C nebo E , avšak pozor, poté nefunguje ochranný vodič.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Zástrčka typu L je podobná našemu typu C, ale má uprostřed navíc zemnicí kolík. Kolíky jsou v jedné řadě, takže je možno zástrčku vložit do zásuvky oběma způsoby. Proto nelze zaručit rozlišení fázového a nulového vodiče. Pro zvýšení bezpečnosti jsou krajní kolíky do poloviny izolované. Existují dvě varianty zástrček a zásuvek typu L.

  • Užší varianta pro odběr do 10 A má rozteč krajních zdířek (nebo kolíků) 19 mm, a do této zásuvky je tedy možno bez problémů zapojit zástrčku typu C.
  • Širší varianta je dimenzována pro odběr do 16 A a má rozteč vnějších kolíků 24 mm.

Protože v zemích používajících typ L se prodávají spotřebiče s různými konektory, v novějších budovách jsou instalovány kombinované zásuvky (především v Itálii). Jednodušší typ (nazývaný "bipasso") má střední zemnicí zdířku a dvojici otvorů ve tvaru "osmičky", kam se dají zasunout obě varianty zástrčky typu L (často obsahuje i bezpečnostní kryt zdířek). Další typ zásuvky (nazývaný podle výrobce VIMAR) je podobný typu F, má však navíc stejnou trojici otvorů jako "bipasso". Do zásuvky VIMAR lze bezpečně zasunout jak typ C, tak i hybridní zástrčku E/F .

Doprava

Pokud jedete na týdenní dovolenou, ať už do Alp nebo k moři, tak Češi nejčastěji volí auto nebo autobus, který vás zaveze přímo do konkrétního hotelu. V případě, že se budete pohybovat autem v rámci prozkoumávání městeček případně přírody, máme pro vás pár rad. Za vlhkého počasí platí na dálnicích rychlostní limit 110km/hod, na rychlostních silnicích 90km/hod. Za mlhy se rychlost snižuje na 50km/hod. Pokud se budete pohybovat po silnicích se třemi pruhy, můžete si dovolit rychlost 150km/hod a oznamujícím značením. Nezapomeňte, že jsou italské dálnice soukromé a musíte počítat s mýtným. Doporučujeme neztratit lístek. Platit se dá kartou, hotově nebo elektronicky pomocí Telepass se zabudovanou jednotkou v autě a zařízeným účtem. Ceny pohonných hmot k 1.1.2015 jsou za litr Natural 95 = 42,39 Kč, Diesel = 39,69 Kč.

Obecně o Itálii

Itálie disponuje výhodnou polohou pro turisty, a to po všech stránkách. Moře, Alpy, sopky, ostrovy, bohatá historie a mnoho dalšího. Sever země je ekonomicky dobře zabezpečen ze zdrojů průmyslu, jižanské oblasti se zaměřují na zemědělství. Ovšem panuje zde velká nezaměstnanost. Z hlediska turismu patří Itálie mezi světové velmoci a ročně ji navštíví 40 miliónů turistů. Najdete zde 40 oblastí, které spadají pod UNESCO. Jmenovitě například Řím, Benátky, Neapole, botanická zahrada v Padově nebo vulkanické Eolské - Liparské ostrovy.

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

53%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

5/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

2 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 EUR (Euro) = 27,69 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama