Švédsko

O zemi

Švédsko patří svou rozlohou mezi největší ze skandinávských zemí a pátou největší v rámci Evropy. Švédské království sousedí s Norskem, Finskem a Dánskem. Ještě v devatenáctém století patřila tato země k nejchudším a obyvatelé byli často spojováni s alkoholismem.

Počet obyvatel je srovnatelný s Českou republikou, ale hustota obyvatel na jednotku území je poměrně nízká. Obyvatelstvo je především koncentrováno v jižní části v okolí hlavního města. Švédsko je konstituční monarchie s parlamentní demokracií s velmi rozvinutou ekonomikou. Mezi nejdůležitější přírodní zdroje patří dřevo, voda a železná ruda. Jde o moderní zemi s velmi rozvinutou sociální politikou. 

Kromě přátelského chování se dočkáte také nádherné scenérie u jednoho z „tisíce jezer“, jak bývá Švédsko často nazýváno. Téměř 7 % území je pokryto jezery. Hlavní město Stockholm se rozprostírá na čtrnácti ostrovech. Tento stát je vojensky neutrální a je součástí pouze ekonomických spolků.

Safety index pro tuto zemi je 52 %, crime index 48%. Jde o bezpečnou zemi. Pozor si dejte na krádeže aut, rasismus a smlouvání v obchodech. 

Zdravotní péče a náklady

Česká republika nemá se Švédskem zavedenu dohodu o bezplatném lékařském ošetření, proto si musí občan ČR veškeré případné lékařské ošetření hradit sám. Pokud si však před odjezdem do Švédska obstaráte Evropskou kartu zdravotního pojištění, která zaručuje v síti veřejných zdravotnických zařízení občanu ČR stejné podmínky jako občanům Švédska, budete v případě nehody hradit pouze spoluúčast.

Na soukromých klinikách si zaplatíte plnou cenu. Vždy počítejte i s finanční hotovostí, protože pokud vás zranění či nemoc nebude přímo ohrožovat na životě je možné, že vás bez financí ani neošetří.

Doporučuje se vzít si s sebou léky na bolesti hlavy, břicha a na teplotu. Léky jsou zde opravdu drahé. V oblastech jezer také repelent a masti proti kousnutí od hmyzu.

Očkování

Žádné povinné očkování při cestě do této země není. Je pouze doporučené očkování proti hepatitidě B a tetanu

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR. Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas nebo občanský průkaz, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.

Pokud ve Švédsku nebudete pobývat déle než 90 dní, nepotřebujete k tomu žádný speciální doklad. V opačném případě musíte na migračním úřadě zažádat o pobytové povolení.

Pokud se rozhodnete pro Švédsko, doporučujeme si přibalit pláštěnku, pořádnou a pevnou obuv, mapy a průvodce, repelent a lékárničku. 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Švédsko

Tabulka obsahuje ceny potravin Švédsko v roce 2015
Potravina Průměrná cena v SEK Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 9,50 SEK 27,80 CZK
Chleba 500g 19,70 SEK 57,60 CZK
Rýže 1kg 22,80 SEK 66,70 CZK
Vejce 12ks 24,00 SEK 70,30 CZK
Sýr 1kg 80,50 SEK 235,50 CZK
Kuřecí prsa 1kg 81,00 SEK 236,90 CZK
Jablka 1kg 21,20 SEK 62,10 CZK
Pomeranče 1kg 20,00 SEK 58,60 CZK
Rajčata 1kg 22,00 SEK 64,30 CZK
Brambory 1kg 8,60 SEK 25,20 CZK
Salát 1 hlávka 14,00 SEK 40,90 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Švédsko

Švédsko se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ F

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Oficiální název pro tento typ zásuvek je "Schukostecker", přezdívaný zkráceně "Schuko".

Dvojice kulatých kolíků se zemním spojem bočními pásky s enazývá tzv. systém Schuko - Schutzkontakte. Průměr kolíků je 4,8 mm.

Zásuvky F lze použít ve spojení se zástrčkou C nebo E , avšak pozor, poté nefunguje ochranný vodič.

Doprava

Doprava ve Švédsku je poměrně rozsáhlá a přiměřená této velké zemi. Jen v severní části může být horší. Doprava je pro české turisty příliš drahá. Pro studenty se jistě vyplatí slevové karty. V případě cestování ve skupině doporučujeme auto. Autobusy jsou levnější, než vlaky. Celková kvalita je na vyšší úrovni.

Vlaková doprava je dražší. Doporučujeme si vyřídit EuroPass nebo InterRail.

Auto patří mezi jednoznačně nejlevnější dopravní prostředky. Silnice jsou kvalitní a upravené s velmi hustou dopravní sítí. Na dálnici je maximální povolená rychlost 110 km/hod. Povolená hladina alkoholu v krvi je 0,2 promile, pokud vám však naměří více jak 1 promili, jdete nekompromisně do vězení.

Trajekty ve Švédsku nejsou tak frekventované jako v sousedním Norsku, právě kvůli menšímu počtu ostrovů a fjordů.

Zajímavé cestování je i na kole, které je levné a můžete si udělat krásné výlety po okolí. Jen si dejte pozor na krádeže kol. 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

58%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

3/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

2 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 SEK (Swedish Krona) = 2,93 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama