Velká Británie

Spojené království Velké Británie a Severního Irska je ostrovní monarchie na západu Evropy. Tato monarchie se skládá z Anglie, Walesu, Severního Irska a Skotska. Hlavou státu je oblíbená královna Alžběta II. Británie je členem OSN, G8 a jadernou velmocí. Ovládá sedmou největší ekonomiku světa. Spojené království je jedním ze zakládajících členů NATO, členem Evropské unie (EU) a Rady Evropy. Tato země je také charakteriská svým počasím. Díky teplému Golfskému proudu, jsou zimy mírnější, ale díky ostrovnímu postavení je zde chladněji a deštivěji v průběhu celého roku, než jinde v Evropě.

Velká Británie patří mezi světové mocnosti, která ovlivnila mnoho dění a událostí. Stále patří mezi nejoblíbenější země Evropy, v čele s královnou, a rozhodně se vyplatí tuto zemi navštívit. Památky a zajímavá místa najdete po celé zemi včetně severního Irska.

Za centrální oblast je však označováná Anglie s hlavním městem Londýnem. V tomto multikurturním městě stojí za viděnou Tower Bridge, Big ben s parlamentem nebo Buckinghamský palác, který je považován za sídelní i slavnostní místo panovníka.

Turisté nevynechají ani řadu náměstí například Piccadilly Circus, nebo Trafalgar square s Nelsonovým sloupem. Toto místo vám však nabídne staleté tradice a bohatou historii, která sálá z každého kousku země.

Safety index je 52 %, což je střední míra bezpečnosti pro Londýn. Ovšem město Norwich má 80 % bezpečnost. 

Zdravotní péče a náklady

Podle posledních zpráv nepatří Anglie právě na zdravotní špičku. Nicméně, pokud se vám přihodí úraz nebo nemoc jsou tamější zdravoníci nuceni vás bezplatně (na účet vaší zdravoní pojišťovny) ošetřit. Čeští občané mají nárok na poskytnutí zdravotní péče za stejných podmínek jako domácí pojištěnci včetně hrazení spoluúčasti, např. stomatologické ošetření (maximální spoluúčast 198 GBP) či stomatologická prohlídka (16,20 GBP).

Lékař, který vás bude ošetřovat by měl mít uzavřenou smlouvu s národním systémem zdravotního pojištění National Heatlh Servise (NHS). Předtím, než vás ošetří je nutné předložit Evropský průkaz zdravotního ošetření. V případě, že jej nemáte, musíte zavolat a požádat českou pojišťovnu o zaslání potvrzení. V každém případě si při platbě v hotovosti uschovejte doklad o zaplacení, který si necháte doma proplatit.

Očkování

Míra nebezpečí a nákazy je nízká. Před odjezdem si však překontrolujte platnost očkování proti tetanu a spalničkám. 

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

Do Anglie můžete cestovat s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem. Občanský průkaz je však chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem. 

Pokud jedete do země výletovat na pár dnů max. týdnů není potřeba speciální řidičský průkaz. V případě,  že se v zemi budete pohybovat dlouhodobě bude doba platnosti průkazu omezena. Doporučujeme cestování autem pouze zkušeným řidičům, kteří se rychle adaptují na jízdu v levém jízdním pruhu a hustým provozem v hlavních a turistických destinacích. Angličané mají velký smysl pro bezpečnost a tak, když budete chtít přejít cestu řiďte se nápisy na zemi (look left, look right apod.).

Před cestou se jistě vyplatí pořídit si adaptér do zásuvek, protože v Anglii natrefíte jen na tříkolíkové zásuvky. Je také zvykem nechávat při placení spropitné (přibližně 10 %).

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Velká Británie

Tabulka obsahuje ceny potravin Velká Británie v roce 2015
Potravina Průměrná cena v GBP Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 0,90 GBP 35,00 CZK
Chleba 500g 1,00 GBP 38,00 CZK
Rýže 1kg 1,30 GBP 49,70 CZK
Vejce 12ks 2,10 GBP 79,60 CZK
Sýr 1kg 6,20 GBP 230,20 CZK
Kuřecí prsa 1kg 6,60 GBP 245,20 CZK
Jablka 1kg 1,80 GBP 69,20 CZK
Pomeranče 1kg 1,80 GBP 67,20 CZK
Rajčata 1kg 1,80 GBP 69,20 CZK
Brambory 1kg 1,20 GBP 46,70 CZK
Salát 1 hlávka 0,90 GBP 33,50 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Velká Británie

Velká Británie se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ G

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Zástrčka typu G je trojice kolíků s obdélníkovým průřezem 4 x 6,35 mm pro fázový a nulový kolík a 4 x 8 mm pro zemnicí kolík. Zemnicí kolík je o 5 mm delší a je kolmý ke dvěma zbývajícím kolíkům. Zástrčky jsou vybaveny ochrannou pojistkou (3 A, 5 A nebo 13 A podle spotřebiče).

Zásuvky jsou často kombinovány s vypínačem fázového vodiče a v Británii mívají ochranu proti vsunutí předmětů pouze do jedné zdířky. Na zeď jsou montovány tak, že větší otvor pro zemnicí kolík je nahoře, zdířka s nulovým vodičem je vlevo a fáze je vpravo (tedy opačně než u nás).

Doprava v Anglii

Dopravní síť je velmi hustá, takže se dostanete opravdu všude. K cestování můžete využít letadlo, autobus, vlak, auto, taxi i loď. Velmi známé letiště Heathrow patří mezi nejvytíženější v Evropě. Pokud chcete ušetřit, je skvělou volbou autobus. Navíc se autobusová nádraží dají snadno najít přímo v centru. Společnost Megabus je nejlevnější a také nejvytíženější, proto se vyplatí si jízdenky online rezervovat dopředu. Rychlejší cestování je vlakem, ale jedná se o dražší variantu. Ideální variantou pro cestování je vlastním automobilem. Rychlostní předpisy jsou podobné jako u nás. Jen si zvyknout na jízdu vlevo. Lodní dopravu využijete zejména při cestách na další britské ostrovy. Cesta trajektem nebo lodí může být skvělým zážitkem. 

 

 

 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

58%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

4/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 GBP (Pound Sterling) = 37,41 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama