Řecko

Ekonomika, politika, matematika nebo aristokracie jsou slova, která mají jako 5000 dalších svůj původ právě z řečtiny. Přestože se právě aktuálně posledních pár let potýká paradoxně s krizí, stále své turisty láká na bohatou historii, nádherné ostrovy, skvělou řeckou kuchyni, hudbu i přátelské chování domorodců.

Podle bezpečnostního indexu se jedná o nadprůměrně bezpečnou zemi. Hrozí zejména krádeže osobních věcí.

Zdravotní péče a náklady

Před odjezdem si zajděte do své zdravotní pojišťovny vyřídit Evropský průkaz zdravotního pojištění. Pokud trpíte chronickým onemocněním (např. ledvin) je nutné se předobjednat (např. dialýzu) se zdravotním zařízením v Řecku.

Ošetření v Řecku je poněkud komplikované, protože si nejprve musíte zajít na Úřad sociálního pojištění, kde předložíte Evropský průkaz zdravotního pojištění a po jeho předložení vám vydají poukaz na lékařské ošetření. V akutních případech je možné se obrátit přímo na nemocnici, kde vás ošetří, pokud opět máte Evropský průkaz.

Doporučujeme si schovat všechny účtenky za ošetření, léčbu či léky. Po návratu do ČR se vám budou hodit pro vaši zdravotní pojišťovnu.

Spoluúčast ceny za léky je 25 %. Nejčastějším typem poranění jsou:

  • 20 % zlomeniny
  • 20 % poranění pánve, dutiny břišní
  • 14 % onemocnění zažívacího ústrojí
  • 11 % onemocnění dýchacích cest

Ceny za ošetření těchto úrazů jsou srovnatelné se zeměmi EU. Za ošetření u dentisty se většinou platí za ošetření, záleží na vážnosti atd. (ceny se mohou pohybovat okolo 30 €).

Očkování

Pro vstup do Řecka není žádné povinné a nutné očkování. Mezi doporučované patří:

  • žloutenka A+B
  • malárie - ta se vyskytuje omezeně

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace na cestu

Pro vstup do Řecka si vystačíte s platným pasem nebo občanským průkazem. Pozor by si měli dát novomanželky, které by s ustřiženým rohem na občanském průkazu nemusely uspět. Pokud budete cestovat s dětmi, i ony by měly mít platný cestovní doklad. Nestačí, pokud je rodič bude mít zapsané ve svých cestovních dokladech. Na úřadech stojí vyřízení cestovního dokladu pro děti do 15 - ti let cca 100 Kč. Rychlopasy na poslední chvíli vás vyjdou na 1000 Kč a jsou platné pouze 6 měsíců.

Pro případné krádeže osobních věcí včetně cestovních dokladů, vám doporučujeme vzít si oba cestovní doklady. Vyřízení nových dokladů by vás mohlo stát několik set eur.

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Řecko

Tabulka obsahuje ceny potravin v Řecku v roce 2015
Potravina Průměrná cena v EUR Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 1,20 EUR 33,30 CZK
Chleba 500g 0,80 EUR 23,00 CZK
Rýže 1kg 1,60 EUR 45,30 CZK
Vejce 12ks 2,90 EUR 79,60 CZK
Sýr 1kg 7,90 EUR 217,60 CZK
Kuřecí prsa 1kg 7,10 EUR 195,40 CZK
Jablka 1kg 1,40 EUR 38,70 CZK
Pomeranče 1kg 0,90 EUR 26,20 CZK
Rajčata 1kg 1,30 EUR 35,80 CZK
Brambory 1kg 0,70 EUR 20,30 CZK
Salát 1 hlávka 0,60 EUR 16,10 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Řecko

V Řecku se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ F

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Oficiální název pro tento typ zásuvek je "Schukostecker", přezdívaný zkráceně "Schuko".

Dvojice kulatých kolíků se zemním spojem bočními pásky s enazývá tzv. systém Schuko - Schutzkontakte. Průměr kolíků je 4,8 mm.

Zásuvky F lze použít ve spojení se zástrčkou C nebo E , avšak pozor, poté nefunguje ochranný vodič.

Doprava

Možná budete mile překvapeni, pokud se rozhodne do Řecka cestovat autem. V posledních letech disponují plně funkční dopravní sítí. V provozu je dopravní most v Rio-Anttirio, který spojuje Peloponés se západní částí Řecka. Také byla dokončena moderní dálnice Egnatia, která vede od severu na západ i východ Řecka. Pokud vás láká myšlenka procestovat zajímavá řecká městečka, tak pro vás bude milým překvapením jejich dochvilnost a samotná 24 hodinová dostupnost. Také se velmi zlepšila vlaková doprava, která nahradila starší typy vlaků, za nové a modernější. Pro Čechy je asi nejpohodlnějším způsobem dopravy letecky. V Řecku je celkem 44 letišť, od kterých bude doprava do vašeho resortu kratší. Ovšem pokud chcete mít hlubší vzpomínky a víc proniknout do zdejších kultur, bude pro vás zajímavější varianta autem nebo autobusem. Ceny za pronájem auta:

Sezóna 1.4. -30.6. a 1.10.-31.10. 1 den 1 116 Kč (Chevrolet Matiz) 7 dnů 5 267 Kč
Sezóna 1.7.- 30.9. 1 den 1 305 Kč (Chevrolet Matiz nebo podobný) 7 dnů 6 162 Kč

Ve většině řeckých letovisek se za poměrně dobré ceny nabízí také pronájem motocyklů. Je však nutná helma, která bývá v ceně pronájmu motocyklu.

Obecně o Řecku

Řecko nebo Helénská republika, ležící na jihu Evropy. Kromě pevninské části má také rozlehlé území na ostrovech v Egejském, Krétském, Thráckém, Středozemním a Jónském moři. Rozlohou je asi o třetinu větší, než Česká republika. Kromě nádherných moří, ostrovů nabízí především hlubokou historii, kterou vidíte v památkách z dob antiky - chrámy, sloupy, jejich mytologii a báje. Je to místo zrodu divadla a dramatu jako takového. Jejich kultura je opravdu obsáhlá, stejně jako hudba a tanec. Z ekonomického hlediska patří mezi nejslabší státy EU. Hlavně díky nevyřešeným sporům se sousedy, Turky. Ti blokují příjmy z těžby ropy v Egejském moři. Jedním z dalších faktorů je poměrně špatná poloha pro zemědělství.

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

59%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

5/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 EUR (Euro) = 27,69 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama