Rusko

Rusové jsou velmi přátelští, vstřícní a pohostinní. 

Zdravotní péče a náklady

Před vstupem na území Ruska je nutné mít sjednáno zdravotní pojištění, což je také podmínkou pro získání víza. Pokud tedy budete potřebovat zdravotní ošetření nebo využít zdravotnického zařízení, obracejte se na asistenční službu dané pojišťovny, která vám sama vybere vhodné zdravotní zařízení k ošetření či hospitalizaci. Úroveň jednotlivých zdravotnických zařízení je závislá na lokalitě a odbornosti personálu.

Pro cestu do Ruska není vyžadováno žádné očkování, ale doporučuje se očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu, dále proti záškrtu.

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité rady před cestou

Pozor na fotografování:

Za fotografování a filmování si nechávají Rusové často zaplatit. Fotografovat je zakázáno téměř ve všech kostelech, vojenských a strategických objektech. 

Vizum:

Aby mohl občan České republiky vycestovat do Ruska, musí si opatřit vízum. S vízem je nutné předložit ještě cestovní pas nebo jiný cestovní doklad platný ještě alespoň 3 měsíce po návratu ze země. Dále potřebujete finanční prostředky na celou dobu pobytu a doklad o zdravotním pojištění na území Ruska.

Než přijedete do země, budete požádáni o vyplnění dvoudílné migrační karty. Jeden její díl odevzdáte pasové kontrole při vstupu do federace a druhý odevzdáte zase při odjezdu. Když cestujete do Ruska letadlem, musíte mít u sebe vždy platnou zpáteční letenku.

Měna:

Oficiálním platidlem Ruska je rubl, který svou současnou podobu nese od roku 1998, kdy v Rusku proběhla měnová reforma. 

 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Rusko

Tabulka obsahuje ceny potravin v Rusku v roce 2015
Potravina Průměrná cena v RUB Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 77,40 RUB 28,70 CZK
Chleba 500g 44,50 RUB 16,50 CZK
Rýže 1kg 80,30 RUB 29,80 CZK
Vejce 12ks 103,50 RUB 38,40 CZK
Sýr 1kg 552,70 RUB 205,00 CZK
Kuřecí prsa 1kg 356,20 RUB 132,10 CZK
Jablka 1kg 111,90 RUB 41,50 CZK
Pomeranče 1kg 116,70 RUB 43,30 CZK
Rajčata 1kg 154,20 RUB 57,20 CZK
Brambory 1kg 57,70 RUB 21,40 CZK
Salát 1 hlávka 83,00 RUB 30,80 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Rusko

V Rusku se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ F

Napětí: 220 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 220 V

Frekvence: 50 Hz

Oficiální název pro tento typ zásuvek je "Schukostecker", přezdívaný zkráceně "Schuko".

Dvojice kulatých kolíků se zemním spojem bočními pásky s enazývá tzv. systém Schuko - Schutzkontakte. Průměr kolíků je 4,8 mm.

Zásuvky F lze použít ve spojení se zástrčkou C nebo E , avšak pozor, poté nefunguje ochranný vodič.

Doprava

Autem

Maximální povolená rychlost v obci je 60 km/h, na ostatních silnicích mimo obec 90 km/h a na rychlostních komunikacích 110 km/h. Pokud však vlastníte řidičský průkaz kratší dobu než 2 roky, jste povinni dodržovat maximální rychlost 70 km/h.

Když nemáte vlastní auto, kterým byste se mohli po zemi pohybovat, naskýtá se vám možnost si ho pronajmout – třeba i s řidičem. To se vám však podaří jen ve větších městech. Autopůjčovny většinou najdete na letištích nebo dalších frekventovaných místech. Cena vozu včetně pojištění a neomezeného počtu najetých kilometrů se pohybuje kolem 500 USD na týden, záleží však na půjčovně a typu vozidla.

Letecky

Cestování letadlem po Rusku většinou vyžaduje pevné nervy a dostatek energie a přizpůsobivosti klienta. Většina ruských letišť je vybavena pouze toaletami a čekárnou, nečekejte žádné moderní vymoženosti. Jako turisté jste neustále pod dohledem a procházíte četnými kontrolami. To vše je zapříčiněno vzrůstajícím počtem teroristických útoků. Proto je na ruských letištích prováděna také důkladná kontrola zavazadel i pasažérů. Někdy bývá problém převážet i fotoaparáty, filmy a videokamery. Pokud cestujete do oblasti Kavkazu, připravte se, že budete neustále pod dozorem ozbrojenců se samopaly.

Vlakem

Rusko má největší a nejrušnější železniční síť na světě, která však slouží především nákladní dopravě. Osobní vlaky jezdí hlavně mezi velkými městy. Přesto je cestování vlakem nejoblíbenějším a nejrozšířenějším druhem dopravy v zemi. Je to dáno také tím, že vlak je nejlevnější ze všech možných dopravních prostředků. Cenám však bohužel odpovídá také kvalita vlaků u služeb.

O zemi

Oficiální název nese Ruská federace. Jedná se o největší stát světa a celkově 9. nejlidnatější zemi. Rozléhá se na východní Evropě a severní Asii. Hlavním městem je Moskva.

Celkem tato federace sestává z 89 subjektů (21 republik, 48 oblastí, 7 krajů, 1 autonomní oblasti, 7 autonomních okruhů a 2 federálních měst). Výrazně se mezi sebou liší stupněm autonomie. Nejvyšší stupeň autonomie má 21 republik, které mají vlastní ústavu, prezidenta, parlament, právo vydávat zákony a stanovit úřední jazyk republiky. Nejsou však subjektem z hlediska mezinárodního práva; tím je pouze Ruská federace. 

Rusko je nejstudenější zemí na světě. Průměrná roční teplota zde činí -5,5° C.

Národnostní složení: Rusové 80 %, Tataři 3,83 %, Ukrajinci 2,03 %, Baškirové 1,15 %, Čuvaši 1,13 %, Čečenci 0,9 %, Arméni 0,78 %, asi 140 dalších malých národností

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

49%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

3/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

6 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

100 RUB (Russian Ruble) = 37,09 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama