Německo

Německo, celým názvem Spolková republika Německo (SRN), patří mezi nejlidnatější stát Evropské unie. Se svými 80-ti miliony obyvatel patří mezi evropské velmoci. Přestože Němci utrpěli po II. světové válce velké finanční újmy, jejich ekonomický a hospodářský stav se velmi příznivě zlepšil. To je také důvodem, proč stále více Čechů odjíždí do Německa za prací. Průměrná mzda se pohybuje okolo 90 000 Kč, což je zhruba 4x vyšší plat, než u nás. Ve výsledku si jejich senioři spoustu peněz našetří a mohou, tak cestovat kamkoliv po světě.

Zdravotní péče a náklady

Cestovní pojištění Německo

Bez cestovního pojištění vás v Německu čekají ceny za zdravotní ošetření viz tabulka. Před cestou tedy doporučujeme sjednat kvalitní cestovní pojištění.
Zdravotní ošetření Průměrný poplatek v EUR Průměrný poplatek v CZK
Návštěva lékaře 26,80 EUR 743,00 CZK
1 den pobytu v nemocnici 133,60 EUR 3 698,00 CZK
1 den pobytu v nemocnici - specializovaná léčba 174,20 EUR 4 824,00 CZK

Povinná očkování

  • žádná

Doporučená očkování

  • klíšťová meningoencefalitida
  • tetanus
  • vzteklina
  • žloutenka typu A a B

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

Pokud se k našim západním sousedům chystáte, bude vám stačit pouze pas, jehož platnost musí být delší než 3 měsíce od posledního dne stráveného v SRN. Budete-li cestovat autem, nezapomeňte pak na řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu. Doporučujeme si také sjednat cestovní pojištění podle délky vašeho pobytu.

Vízum nepotřebujete, pokud nejedete za výdělkem. Česká republika má s Německem bezvízovou tříměsíční dohodu, kdy nemusíte udávat důvod vaší cesty. Přesto se vás na hranicích budou celníci vyptávat, za jakým účelem do země jedete a jestli máte dostatek peněz (ať už v hotovosti nebo na kreditních či debetových kartách).

Na práci v Německu budete potřebovat pracovní povolení, pokud by váš pracovní úvazek byl delší než 12 měsíců. Předem upozorňuji, že je těžké jej získat, protože úřady preferují zaměstnání německého občana. Ovšem neplatí to u profesí v oblasti strojírenství, elektrotechniky nebo české absolventy německých vysokých škol.

Jejich národní měnou je euro. Marky nechte doma.

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Německo

Tabulka obsahuje ceny potravin v Německu v roce 2015
Potravina Průměrná cena v EUR Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 0,70 EUR 20,70 CZK
Chleba 500g 1,40 EUR 37,80 CZK
Rýže 1kg 1,60 EUR 44,80 CZK
Vejce 12ks 1,70 EUR 48,30 CZK
Sýr 1kg 8,20 EUR 226,00 CZK
Kuřecí prsa 1kg 6,70 EUR 185,20 CZK
Jablka 1kg 2,10 EUR 58,70 CZK
Pomeranče 1kg 2,20 EUR 59,90 CZK
Rajčata 1kg 2,30 EUR 62,40 CZK
Brambory 1kg 1,30 EUR 37,30 CZK
Salát 1 hlávka 0,90 EUR 25,40 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Německo

V Německu se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ F

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Oficiální název pro tento typ zásuvek je "Schukostecker", přezdívaný zkráceně "Schuko".

Dvojice kulatých kolíků se zemním spojem bočními pásky s enazývá tzv. systém Schuko - Schutzkontakte. Průměr kolíků je 4,8 mm.

Zásuvky F lze použít ve spojení se zástrčkou C nebo E , avšak pozor, poté nefunguje ochranný vodič.

Doprava

Co vám můžeme rozhodně doporučit, tak je vlastní doprava autem (není to tak daleko) nebo autobusem. Němci mají v některých úsecích dálnice dokonce značení, že můžete jet bez rychlostního omezení, takže na to můžete šlápnout.

Vlakovou dopravu společnosti Deutsche Bahn, které představuje“něco“ jako naše České dráhy, nedoporučujeme. Jedná se o jedinou zdejší vlakovou společnost, která má docela drahé ceny za jízdné a vždy vás bude čekat zpoždění, někdy i několikahodinové.

O Německu

Proč se vydat do Německa?

  • Vysoké platové ohodnocení
  • Levnější potraviny, než v ČR
  • Studium středních a vysokých škol je zdarma
  • Procvičíte si jejich jazyk, který je jeden z nejpopulárnějších v Evropě

Kam vyrazit?

Kreuzbert

 

Sousta z nás minimálně slyšela o Tropical islandu, tedy tropických ostrovech. Jedná o zastřešený komplex bazénů, saun, wellness, barů a spaní na pláži. Vše je samozřejmě uměle vytvořené.  Vzdálenost z Prahy je 220 km, což není tak daleko. Jedná se místo, kde strávíte velice příjemný víkend s celou rodinou. Nejen děti, ale také dospělí budou mile překvapeni. Takže proč si nezpříjemnit zimu pobytem na pláži dokonce s uměle vytvořenými vlnami?

Berlín je samozřejmě turistickým základem. Stejně jako Praha nabízí rozsáhlé nákupní centra Unter den Linden nebo Friedrichstrasse. Další zajímavosti jsou grafity v Kreuzbergu, nádherné královské zámky a paláce typu Charlottenburg i bohatý noční život na Oranienburgestrasse.

Primark je irský oděvní maloobchod, kde se dají sehnat luxusní kousky za pár eur. Také jej najdeme v Británii, Belgii, Nizozemí, Irsku, Rakousku nebo Španělsku. U nás stále nic. Takže holky, stejně nám nic jiného nezbude, než se do Německa vydat.

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

70%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

5/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 EUR (Euro) = 27,69 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama