Francie

Každý z nás jednou byl nebo sní poznat Francii. Zájezdy do Paříže jsou již téměř rutinní záležitostí a toto hlavní město se jistě vyplatí poznat. Najdete zde veleznámou Eiffelovu věž, Notre - Dame, muzeum Louvre, baziliku Sacré - Cour a mnoho dalších. Pokud toužíte poznat levandulové plantáže a venkovskou atmosféru, bude se vám líbit v Provence. Okraj Provence je lemovaný Azurovým pobřežím, které má svůj název díky azurově modré vodě. Obdobou Disney landu je ve Francii Asterix park, který nadchne děti i dospělé.

Safety index je pro Francii je 51.5 %, což je takový střed bezpečnosti. Pozor si dejte na krádeže osobních věcí z aut nebo batohů, kabelek. V Paříží je SI 44.33% v Lyonu 57,13 %, ale tak tomu bývá v hlavních městech.

Zdravotní péče a náklady

Cestovní pojištění Francie

Bez cestovního pojištění vás ve Francii čekají ceny za zdravotní ošetření viz tabulka. Před cestou tedy doporučujeme sjednat kvalitní cestovní pojištění.
Zdravotní ošetření Průměrný poplatek v EUR Průměrný poplatek v CZK
Návštěva praktického lékaře 29,50 EUR 817,00 CZK
Návštěva specialisty 32,10 EUR 888,00 CZK
Konzultace s psychologem 47,50 EUR 1 315,00 CZK
Zubní výplň (plomba) 43,30 EUR 1 199,00 CZK
Čištění zubních kanálků 120,60 EUR 3 340,00 CZK
Balení Ibuprofenu 200 mg (30 tablet) 3,20 EUR 89,00 CZK

Pokud se vydáte do Francie na delší dobu je dobré si sjednat u vaší zdravotní pojišťovny Evropský průkaz. Pokud u sebe nebudete mít Evropský průkaz, můžete kontaktovat svou zdravotní pojišťovnu, aby vám bylo vydáno dodatečné potvrzení o Evropském průkaze.

V případě, že trpíte chronickým onemocněním a budete potřebovat během pobytu určitou péči (např. dialýzu) je nutné se předobjednat.

Ambulantní ošetření si musíte nejprve zaplatit sami: 23 EUR u praktických lékařů, 25 EUR u specialistů. U smluvních lékařů (sektor 1) jsou nižší ceny, než u lékařů ze sektoru 2, kteří si mohou ceny navýšit. Od lékaře obdržíte doklad o zaplacení „Feuille de Soins“. Podobné potvrzení dostanete také za léky. Jejich cenu si také platíte sami, ale po obdržení tohoto dokladu se obrátíte na pobočku CPAM se žádostí o refundaci vynaložených financí. Nejbližší pobočku můžete najít zde http://www.ameli.fr/assures/votre-caisse/index.php. Náhradu vám nedají na místě, ale zašlou vám ji na váš bankovní účet nebo vaši adresu. Se žádostí se můžete obrátit také na českou ZP, která posoudí kolik peněz vám má být navráceno.

Spoluúčast na placení za ošetření a léky:

  • Lékařské ošetření 30 % oficiální ceny + 1 EUR za návštěvu
  • Laboratorní testy 40 % nákladů
  • Léky: 85% na léky s oranžovou etiketou
  • 70 % za léky s modrou etiketou
  • 35 % za léky s bílou etiketou
  • 0,5 EUR za každou položku receptu
  • Nemocniční péče 18 EUR na den + 20 % nákladů
  • Transport 30 % nákladů + 2 EUR

Lékárny jsou otevřeny PO - SO od 8 - 20h. Ovšem na Champs - Élysées je otevřeno Nonstop.

Očkování

Pro vstup do Francie není nutné povinné očkování, mezi doporučovaná patří Hepatitida A, klíšťová encefalitida, malárie.  

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Rady před cestou

Francie je členský stát EU a pro vstup do této země vám postačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Pro dítě je nutno vystavit vlastní cestovní doklad. Také pokud se rozhodnete cestovat s vaším čtyřnohým mazlíčkem (pes, kočka, fretka) je nutné mu obstarat pas.

Stejně tak vám  bude platit český řidičský průkaz, nepotřebujete mezinárodní. 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Francie

Tabulka obsahuje ceny potravin ve Francii v roce 2015
Potravina Průměrná cena v EUR Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 0,90 EUR 25,40 CZK
Chleba 500g 1,30 EUR 34,80 CZK
Rýže 1kg 1,60 EUR 45,40 CZK
Vejce 12ks 2,60 EUR 71,30 CZK
Sýr 1kg 12,50 EUR 345,70 CZK
Kuřecí prsa 1kg 10,20 EUR 283,50 CZK
Jablka 1kg 2,30 EUR 63,30 CZK
Pomeranče 1kg 2,20 EUR 61,70 CZK
Rajčata 1kg 2,20 EUR 61,40 CZK
Brambory 1kg 1,40 EUR 37,70 CZK
Salát 1 hlávka 1,10 EUR 29,90 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Francie

Ve Francii se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ E

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Zásuvka typu E (tzv. francouzský typ) je tvořena dvojicí zdířek pro fázový a nulový vodič a zemnicím kolíkem. Při pohledu na zásuvku zepředu je fázový vodič připojen do levého otvoru, nulový vodič je vpravo (to platí u instalací v ČR, ale v Rusku a státech bývalého SSSR na to nelze spoléhat). Průměr všech kolíků je 4,8 mm. 

V České republice i ve větší části Evropy se dnes většina elektrospotřebičů, které vyžadují zemnění, prodává s hybridní zástrčkou kombinující typ E a F. Ta má dva kulaté kolíky o průměru 4,8 mm s roztečí 19 mm a zemnicí otvor krytý plíškem, který přechází do pásku na horní straně. Obdobný pásek je i na spodní straně. Hybridní zástrčku typu E/F lze bezpečně použít do zásuvek typu E i F.
Poznámka: Zástrčky typu E/F (případně E) lze zasunout i do některých zásuvek jiných typů (C, H, J, K, L), nebude však fungovat zemnění, které u tohoto typu plní důležitou ochrannou funkci.

Do obou typů těchto zásuvek lze použít vidlici typu C, která se běžně používá u spotřebičů s dvojitou izolací.

Zásuvky typu E a F jsou si podobné a společně jsou rozšířeny především v Evropě a v Africe, ale také v části Asie.

Zásuvky typu E lze použít též ve spojení se zástrčkou typu C, a naopak zástrčky E lze použít do zásuvek F (POZOR: poté nefunguje zemnění).

Doprava

Z Česka je poměrně dobrá cesta do Francie autem nebo autobusem. Cesta trvá přibližně 10 hodin. Autobusem je cestování lepší, protože se řidiči orientují a dovezou vás přímo k památce. Kdo se v Paříží nevyzná mohl by být pohlcen rušnou dopravou s častými zácpami. Navíc vás čekají poplatky za německou dálniční známku, mýtné ve Francii, pohonné hmoty, ceny za parkovací místo, případné opravy atd. Cesta autobusem je o pár hodin delší, vzhledem k zastávkám, půlhodinové kontroly německých celníků.

Vlakem do Francie prozatím nepřipadá v úvahu. Neexistuje přímý spoj z ČR do FR. Můžete zkusit cestovat Deutsche Bahn, i když jsou pomalé a bude to trvat celý den, bude pro vás příjemná změna TGV, rychlost a komfort těmto francouzským rychlovlakům nechybí.

Dobrou dopravní alternativou je letadlo. Pokud vychytáte dobré období nebo akce můžete najít levné letenky od 1400 Kč jednosměrně.

Doprava v Paříži

Rychlou dopravu vám zajistí metro. Velmi dobře funguje také autobusová doprava, která je levná a podle vlastní nálady a kroku se dostanete tam, kam potřebujete. 

O zemi

Francie, oficiálně Francouzská republika je demokratický stát. Většina jeho území se nachází v západní Evropě. Další části se nachází v Karibiku, Severní a Jižní Americe, v Indickém oceánu a Oceánii. Jsou členy Severoatlantické aliance, NATO, OSN. Jejich ekonomika patří mezi 5. největší na světě. Jsou také 5. největším exportérem výrobků na světě po Německu, Číně, USA a Japonsku. Mezi nejoblíbenější sporty ve Francii patří fotbal a cyklistika (Tour de France). Oblíbený je také petangue nebo stolní tenis. Několikrát pořádali olympijské hry v Chamonix, Albertville, Grenoble.

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

52%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

4/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 EUR (Euro) = 27,69 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama