Ukrajina

Ukrajina leží ve východní části Evropy. Jižní hranice je lemovaná Černým a Azovským mořem. Od roku 1991 platí nezávislost o rozpadu Sovětského svazu. Od Oranžové revoluce se země rozdělila na západní proevropskou část a východní část s tendencemi k Rusku. Ukrajina je zastupitelská demokracie a parlamentní republika, podobně jako naše země. Ukrajinská ekonomika byla druhou největší v rámci Sovětského svazu. Největší podíl má těžba černého uhlí, také strojírenský a chemický průmysl. Zemědělství se díky černozemní půdě také velmi dobře daří. Pěstují se brambory, kukuřice, slunečnice. Rozsáhlý je také chov skotu a prasat. 

Zdravotní péče a náklady

Zdravotní péče a náklady

Česká republika nemá s Ukrajinou uzavřenu žádnou smlouvu o zdravotním zabezpečení, a tak je našincům poskytována zdravotní péče pouze za úplatu. Zdravotní péče ve státních zařízeních je značně pod úrovní, na jakou jsme zvyklí z České republiky. Pouze některé soukromé kliniky dosahují našich standardů. Doporučujeme si sjednat před cestou zdravotní pojištění a vzít si s sebou dostatečný finanční obnos na případné výdaje. Schovávejte si veškeré účtenky za ošetření i za léky, které vám mohou být v Česku proplaceny. Ceny za ošetření jsou různé a záleží na personálu. Někdy si lékaři potrpí na finanční motivaci a nemusí vám na ni vystavit ani doklad, který by vám byl ČR proplacen. V tomto případě se zkuste domáhat jiného lékaře, který bude ochotnější. Pokud žádný jiný nebude k dispozici nezbude vám jiného než zaplatit.

Očkování

Po cestovatelích směřujících na Ukrajinu nejsou povinně vyžadována žádná očkování, pouze se doporučuje vakcinace proti žloutence typu A i B, tetanu a klíšťové meningoencefalitidě. Pokud se v rámci cestování budete dlouhodobě střetávat se zvířaty doporučuje se také očkování proti vzteklině. 

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

Pro vstup do země je nutné předložit platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Občanský průkaz je však chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro děti v něm zapsané. Ukrajina zrušila vízovou povinnost pro občany ČR bez časového omezení. Toto opatření umožňuje vstup a pobyt na území Ukrajiny bez víza v délce 90 dnů. Pro cestu na Ukrajinu je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce.

Nedoporučuje se vstupovat na území se slzným sprejem a převážet nože a jiné zbraně. Osobní doklady mějte dobře uschované včetně finančních obnosů. Je možné, že vás budou na hranicích zdržovat a domáhat se pokut nebo peněz. V těchto případech je lepší zaplatit finančně nebo platit v naturáliích, jinak se vám může stát, že budete zdlouhavě vyšetřováni a zdržováni. 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Ukrajina

Tabulka obsahuje ceny potravin Ukrajina v roce 2015
Potravina Průměrná cena v UAH Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 22,40 UAH 21,10 CZK
Chleba 500g 10,90 UAH 10,30 CZK
Rýže 1kg 29,60 UAH 27,90 CZK
Vejce 12ks 31,20 UAH 29,40 CZK
Sýr 1kg 169,50 UAH 159,60 CZK
Kuřecí prsa 1kg 96,80 UAH 91,10 CZK
Jablka 1kg 25,80 UAH 24,30 CZK
Pomeranče 1kg 38,10 UAH 35,90 CZK
Rajčata 1kg 39,40 UAH 37,10 CZK
Brambory 1kg 14,80 UAH 13,90 CZK
Salát 1 hlávka 16,50 UAH 15,50 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Ukrajina

Ukrajina se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ F

Napětí: 220 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 220 V

Frekvence: 50 Hz

Oficiální název pro tento typ zásuvek je "Schukostecker", přezdívaný zkráceně "Schuko".

Dvojice kulatých kolíků se zemním spojem bočními pásky s enazývá tzv. systém Schuko - Schutzkontakte. Průměr kolíků je 4,8 mm.

Zásuvky F lze použít ve spojení se zástrčkou C nebo E , avšak pozor, poté nefunguje ochranný vodič.

Doprava Doprava

Doprava na Ukrajinu je možná autobusem, autem, vlakem nebo letecky. Letecky je samozřejmě nejkratší, ale cena se pohybuje od 6 000 Kč. Za tři hodiny jste v Kyjevě. Autobusová doprava na Ukrajinu je z Česka velmi frekventovaná. Můžete nastupovat v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Frýdku Místku. Cena zpáteční jízdenky je 1 600 Kč pro studenty do 26-ti let, 1 800 Kč pro dospělé.

Po Ukrajině doporučujeme cestovat vlakem, jejich jízdenky jsou velmi levné a síť hustá.  Vybírat si můžete ze dvou tratí dálkové nebo příměstské. Při cestování na vzdálenější místa je doporučeno rezervovat jízdenku dopředu a je nutné předkládat pas.

Autobusy nejsou na Ukrajině až tak populární. Do destinace Po Horvelou se jinak než autobusem nedostanete. Jediné informace o odjezdech autobusů dostanete přímo na nádraží. Prozatím neexistuje žádný online systém, přes který byste se dozvěděli odjezdové a příjezdové časy. 

O zemi

Ukrajina je zeměpisným středem Evropy. Kromě toho patří Ukrajina mezi nejvzdělanější národy na světě. Téměř 99,5% obyvatel nad 15 let umí číst a psát. Jejich socha „Matka vlast volá“ patří mezi 20 nejvyšších soch na světě. Také byste zde našli letadlo s nejvyšší nosností. Co se týče hloubky, tak se nejhlubší stanice metra nachází 150 m pod zemí (naše metro je cca 40 m). Možná jste slyšeli o Tunelu lásky, který je nejnavštěvovanějším místem. Jde o 3 km dlouhý úsek staré železnice u města Klevan. Tento most denně přitahuje spoustu fotografů i zamilovaných dvojic, kteří si chtějí udělat romantický snímek z tohoto zelení obrostlého tunelu. Jen si dejte pozor na 3x denně projíždějící vlak. Kromě návštěvy Karpat se můžete vydat po bohaté síti řek, které jsou využívány pro lodní dopravu nebo ke stavbě hydroelektráren.
Safety index pro tuto zemi je 50%. Hrozí převážně rasová diskriminace. 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

50%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

2/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

100 UAH (Hryvnia) = 94,15 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama