Albánie

Albánie je poněkud zapomenutým státem na jihu Evropy. Je to třetinová země v porovnání s ČR, s třetinovým počtem obyvatel. Albánie patří mezi státy, které vám nabídnou bohatou přírodní scenérii, kterou v západních státech již nenajdete. Hory, údolí, jezera a také moře, to vše vám tato miniaturní země nabídne. Život zdejších obyvatel je také prostšího charakteru. Populačně se jedná o velmi mladý stát, kde je průměrný věk obyvatelstva okolo 29 let (v ČR je to 40 let).  Doprava je také složitější, jezdí se na koních, oslech apod. Mezi zajímavosti patří všudypřítomné bunkry, a samozřejmě Mercedes.

Zdravotní péče a náklady

Pokud se vydáte do této jižanské země, počítejte s velmi nízkou zdravotní úrovní. V 90. letech proběhl velký odliv lékařů do zahraničí, což se velmi podepsalo na nynější péči. Studenti lékařských oborů studují v zahraničí, kde později s velkou pravděpodobností zůstávají i pracovat. Lékařská péče funguje ve větších městech. Pracoviště však nedisponují veškerým materiálem a technikou pro diagnostiku a ošetření. Proto si před odjezdem vezměte léky a vyhýbejte se úrazům. Existují však i soukromé kliniky, které jsou lépe vybaveny, ale péči si hradí pacient z vlastní kapsy. Lékáren je ve větších městech dost, a většinu léků si zde bez problémů zakoupíte. Na vesnicích se lékárny nevyskytují, proto si léky, které dlouhodobě užíváte, nezapomeňte doma.

Kontakty:

  • rychlá lékařská pomoc – 127
  • dopravní policie – 126
  • policie - rychlý zásah -129
  • hasiči -128

Očkování:

Základní očkování jsou Hepatitida A, B, A + B, tetanus. Mezi doporučené očkování patří meningokoková meningitida, záškrt, černý kašel, vzteklina.
 

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

Pro vstup do Albánie potřebujete platný cestovní doklad, diplomatický nebo služební pas. Pokud se rozhodnete vstoupit do země s vozidlem, budete muset předložit platnou zelenou kartu a technický průkaz. Mezinárodní řidičský průkaz není nutný, ale pro jistotu si jej vezměte. Také  si nechte vyhotovit plnou moc pro případ, že nejste majiteli vozidla. Tento dokument musí být vyhotoven v angličtině, musí být notářsky ověřen a musí obsahovat celá jména obou stran, včetně SPZ vozidla.
Maximální bezvízová doba je 90 dní během 180 denního období.

Safety index je 52 %, což je normální míra bezpečnosti. Můžete se setkat s úplatkářstvím a smlouváním během nakupování. Také si dejte pozor pokud budete nocovat v autě. 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Albánie

Tabulka obsahuje ceny potravin v Albánii v roce 2015
Potravina Průměrná cena v ALL Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 116,00 ALL 22,90 CZK
Chleba 500g 61,80 ALL 12,20 CZK
Rýže 1kg 149,90 ALL 29,60 CZK
Vejce 12ks 173,70 ALL 34,30 CZK
Sýr 1kg 575,40 ALL 113,60 CZK
Kuřecí prsa 1kg 491,30 ALL 97,00 CZK
Jablka 1kg 116,50 ALL 23,00 CZK
Pomeranče 1kg 121,10 ALL 23,90 CZK
Rajčata 1kg 126,10 ALL 24,90 CZK
Brambory 1kg 71,40 ALL 14,10 CZK
Salát 1 hlávka 112,40 ALL 22,20 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Albánie

V Albánii se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ F

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Oficiální název pro tento typ zásuvek je "Schukostecker", přezdívaný zkráceně "Schuko".

Dvojice kulatých kolíků se zemním spojem bočními pásky s enazývá tzv. systém Schuko - Schutzkontakte. Průměr kolíků je 4,8 mm.

Zásuvky F lze použít ve spojení se zástrčkou C nebo E , avšak pozor, poté nefunguje ochranný vodič.

Doprava v Albánii

 

Mezi nejčastěji volené způsoby dopravy je prostřednictvím letecké dopravy nebo autem. Letecké spoje nejsou přímé, ale z Vídně. Přibližná cena letenek je 5 000 Kč. Cestování z letiště bývá zajištěno autobusem nebo taxíkem. Cestování autem láká nejednoho dobrodruha. Často volí řidiči cestu přes Chorvatsko a Černou Horu, nicméně si po cestě zaplatíte mýtné, ale na druhou stranu si můžete udělat příjemnou zastávku právě v Chorvatsku nebo Černé Hoře. Druhá varianta je pokud budete cestovat přes Maďarsko a Srbsko. Cesta Maďarskem ubíhá rychle, pomalejší cestování nastává v Srbsku, kde jsou serpentiny a horší stav dálnic.
Dejte si pozor na jižním přechodu pod Skadarským jezerem, možná vás bude mást cesta na Podgoricu, která vypadá lépe. Hlavní cesta na Albánii hold vypadá jak polní cesta.

Další možností, jak se dostat do Albánie je vlakem. Přímé spojení mezi ČR a Albánií neexistuje. Ale existuje nádherná trasa do Podgorice v Černé Hoře, říká se jí „Titovo metro“. Praha - Budapešť- Bělehrad - Podgorica má 1488 km, čistý cestovní čas je 27 hodin, ale počítejte s 3 - 6 ti hodinovým zpožděním. Cestu vám zpříjemní nádherný výhled.

Cesta stopem je pro odvážnější povahy. Jen si dejte pozor a nikomu neříkejte, kam máte namířeno, mezi Srby a Albánci panují napjaté vztahy ohledně tahanic o Kosovo. 

O Albánii

Albánie nebo oficiálně Albánská republika patří mezi středomořské státy, ležící na Balkánském poloostrově. Západní část země omývá Jaderské moře, jihozápadní část pak Jónské moře. Hlavním městem je Tirana, která leží přibližně ve středu země. Albánie je parlamentní republikou, která si od roku 2003 zažádala o vstup do EU, prozatím nebylo přijetí  potvrzeno. Její obyvatelé jsou z 95 % Albánci, z 5 % Řekové. Se starší generací obyvatel se domluvíte pouze albánsky nebo řecky, s mladšími pak i italsky a anglicky. Z pohledu náboženství jsou muslimové, ale ve svých časech byli první zemí, která byla prohlášena za ateistickou. Albánie patří k nejchudším zemím Evropy. Jejich ekonomika je závislá na zemědělství, kde převažuje rostlinná produkce. 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

52%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

2/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

100 ALL (Lek) = 19,74 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama