Rumunsko

Rumunsko je stát, který leží na Balkánském poloostrově. Sousedí s Moldávií, Ukrajinou, Maďarskem, Bulharskem a Srbskem. Patří mezi země bývalého východního bloku. Rumunsko se řadí mezi nejchudší země Evropy. Autoritativní vláda Ceaușesca znemožnila plný ekonomický rozvoj. Nyní je však situace lepší a ekonomicky jde země nahoru. Nejvýznamnější je pro jejich ekonomiku automobilka Dacia. Dále Rumunsko prosperuje v oblasti hutnictví a zemědělství. Pro velmi rozmanitý terén se zde velmi dobře daří pšenici, slunečnici, kukuřici, bramborám, zelenině a ovoci. 

Safety index je 69 %, což je poměrně vysoký stupeň ochrany. Pozor si však dejte na krádeže aut, předmětů a osobních věci z aut. Setkat se můžete s vandalismem a překupnictvím drog. Za poslední 3 roky kriminalita vzrostla. MZV také upozorňuje na větší množství toulavých psů, kteří nejsou agresivní, ale je důležitá obezřetnost. Dále se nedoporučuje měnit peníze mimo oficiální směnárny, nenosit u sebe hotovost a nestopovat. 

Zdravotní péče a náklady

Od roku 2007 je občanům EU v Rumunsku poskytována nezbytná zdravotní péče na základě předložení evropského zdravotního pojištění. Poskytnuta je však pouze nezbytná péče, nikoliv repatriace. Buďte připraveni na horší zdravotní péči, než-li u nás. S rostoucí vzdáleností od hlavního města Bukurešť nepočítejte s komfortem, jaký je poskytován u nás. Úrovní zdravotnictví se Rumunsko společně s Bulharskem řadí spíše k rozvojovým zemím, než k úrovni států EU. Chybí zde lékaři, peníze na základní vybavení (nitě na šití, dezinfekční pomůcky). Někteří pacienti si dokonce musí nosit vlastní obvazy, léky apod. Takže doporučujeme si vzít základní lékárničku s sebou a také případně peníze na ošetření. Mohlo by se stát, že by vás chirurg mohl odmítnout operovat, pokud u sebe nebudete mít dostatek peněz. 

Ceny za lékařské ošetření:

  • ledvinové kameny, apendix - od 1000 eur
  • Stomatologické ošetření záleží na typu péče
  • léky 0%, 10%, 50% ze stanovené ceny

Děti a těhotné jsou osvobozeny od spoluúčasti

Očkování:

Mezi povinné a naléhavě doporučované očkování patří proti hepatitidě A a břišnímu tyfu. Vakcínu proti hepatitidě vám aplikuje lékař nejpozději 7 dní před odjezdem do země, břišní tyfus 14 dní před odjezdem.
Dále je doporučeno očkování proti hepatitidě B, vzteklině, klíšťové encefalitidě, záškrtu, tetanu a spalničkám.
 

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

V rámci EU můžete do Rumunska cestovat s platným cestovním pasem nebo platným občanským průkazem. Pokud chcete na území země pobývat do 3 měsíců, není potřeba zařizovat žádné formality. Pro pobyt delší, než 3 měsíce je nutné se nahlásit na cizinecké policii, kde předložíte dokumenty s účelem vašeho pohybu (studium, zaměstnání, sloučení rodin). Každá osoba musí předložit svůj cestovní doklad. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče. 

 

Doprava

Jedním ze způsobů, jak se do Rumunska rychle dostat je samozřejmě letecky. Trasa Praha - Bukurešť trvá bez přestupu přibližně 2 hodiny. Cena za zpáteční letenku se pohybuje okolo 6 000 Kč, nicméně je výhodné si počkat, protože ceny mohou padat až na polovinu.

Dalším způsobem cestování je prostřednictvím vlakové dopravy. Rychlík Pannonia, který dříve jezdíval z Prahy přímo do Rumunska, již nejezdí. Změnil se pouze název, nyní místo něj jezdí Amicus, vyjíždí z hlavního nádraží v Praze, ve stejnou dobu jako jezdíval Pannonia. Zastávku má v Budapešti (Kéléti) a pak v Bukurešti. Cesta trvá cca 25 hodin. Je lepší si cestu zkrátit pokud vyhledáte spoj EC Jan Jesenius - R Dacia (Budapešť-Bukurešť). Ušetříte si 3,5 hodiny.
Cestovat však můžete i autobusem přes noc. Existuje přímý spoj, cena jízdenky je přibližně 2000 Kč.
Rumunsko má poměrně rozsáhlou vlakovou síť. Cena jízdenky se odráží podle typu vlaku. Vlaky nejnižší třídy vypadají děsivě. Doporučujeme cestovat typem Rapid, které jsou podobné našim rychlíkům. Cena za jízdenku nejnižší třídy je v přepočtu 33 Kč, Rapidem 500 Kč, takže záleží na vašem uvážení. Velmi populární je jízda taxíkem, které se po celé zemi rozšířili. Cena je velmi levná 10 Kč/km. Autobusová doprava je nespolehlivá. Cestování může být komplikováno tím, že nenastoupí mnoho lidí a čeká se, než přijdou další pasažéři. 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Rumunsko

Tabulka obsahuje ceny potravin Rumunsko v roce 2015
Potravina Průměrná cena v RON Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 4,00 RON 24,70 CZK
Chleba 500g 2,10 RON 13,10 CZK
Rýže 1kg 4,80 RON 30,10 CZK
Vejce 12ks 6,80 RON 42,60 CZK
Sýr 1kg 20,20 RON 126,10 CZK
Kuřecí prsa 1kg 18,80 RON 117,20 CZK
Jablka 1kg 3,50 RON 21,50 CZK
Pomeranče 1kg 4,40 RON 27,20 CZK
Rajčata 1kg 4,40 RON 27,70 CZK
Brambory 1kg 2,00 RON 12,50 CZK
Salát 1 hlávka 2,20 RON 13,70 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Rumunsko

Rumunsko se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ G

Napětí: 240 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 240 V

Frekvence: 50 Hz

Zástrčka typu G je trojice kolíků s obdélníkovým průřezem 4 x 6,35 mm pro fázový a nulový kolík a 4 x 8 mm pro zemnicí kolík. Zemnicí kolík je o 5 mm delší a je kolmý ke dvěma zbývajícím kolíkům. Zástrčky jsou vybaveny ochrannou pojistkou (3 A, 5 A nebo 13 A podle spotřebiče).

Zásuvky jsou často kombinovány s vypínačem fázového vodiče a v Británii mívají ochranu proti vsunutí předmětů pouze do jedné zdířky. Na zeď jsou montovány tak, že větší otvor pro zemnicí kolík je nahoře, zdířka s nulovým vodičem je vlevo a fáze je vpravo (tedy opačně než u nás).

O zemi

Rumunsko patří mezi nejrozmanitější země Evropy. Pro svou nedotčenost moderní dobou vám nabídne nádhernou přírodu. Jedinečným zážitkem může být návštěva rumunských Karpat. Na své nejpočetnější lesnaté porosty v Evropě jsou Rumuni zákonitě pyšní. Nebuďte překvapeni pokud při svém kempování narazíte na medvědy, vlky nebo divoké kočky. Horské stezky jsou velmi dobře značené a mapy bez problémů také seženete. Kromě hor se můžete cestou zastavit u Černého moře. Písečné pláže vám poskytnou kromě odpočinku také spoustu diskoték a barů. Ve vesnici Vama Veche je možné se potápět přímo v mořské přírodní rezervaci.

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

70%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

3/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

2 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 RON (New Romanian Leu) = 6,23 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama