Maďarsko

První, na co si každý z nás vzpomene při řečnění o Maďarsku, je víno, lázně nebo pikantní guláš či klobásky. Přestože jde o stát vzdálenostně bližší, jeho jazyk je pro nás čínskou hádankou. Maďarština patří k ugrofinským, ovšem nepodobá se žádnému evropskému jazyku. Kromě pestré kuchyně, je v Maďarsku příjemné klima. V zimě okolo nuly, v létě okolo 30°C, podobně jako v ČR, ale s menšími zimními mrazy. Navíc mají jako bonus Balaton, jezero, které velikostně připomíná moře, ale není slané. Jedná se o turisticky velmi zajímavou a levnou oblast pro letní radovánky.

 

 

Zdravotní péče a náklady

Cestovní pojištění Maďarsko

Bez cestovního pojištění vás v Maďarsku čekají ceny za zdravotní ošetření viz tabulka. Před cestou tedy doporučujeme sjednat kvalitní cestovní pojištění.
Zdravotní ošetření Průměrný poplatek v HUF Průměrný poplatek v CZK
Hospitalizace v nemocnici 89 587,40 HUF 8 000,00 CZK

Povinná očkování

  • žádná

Doporučená očkování

  • klíšťová meningoencefalitida
  • tetanus
  • meningokoková meningitida
  • žloutenka typu A a B

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

Pro vycestování do Maďarska vám bude stačit platný pas nebo občanský průkaz. Pokud budete cestovat s dětmi, tak je nutné, aby děti měly vlastní cestovní doklady. Nestačí je mít zapsány do vlastních pasů. Je možné vystavit občanský průkaz do 15 let věku.

V případě, že cestujete osobním vozidlem, je nutné mít platný řidičský pas, technický průkaz a zelenou kartu. Pokud nejste přímo vlastníkem vozidla, které řídíte, musíte si zajistit úředně ověřené zplnomocnění k používání tohoto vozidla.

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Maďarsko

Tabulka obsahuje ceny potravin v Maďarsku v roce 2015
Potravina Průměrná cena v HUF Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 217,20 HUF 19,40 CZK
Chleba 500g 172,50 HUF 15,40 CZK
Rýže 1kg 268,80 HUF 24,00 CZK
Vejce 12ks 463,60 HUF 41,40 CZK
Sýr 1kg 1 628,30 HUF 145,40 CZK
Kuřecí prsa 1kg 1 435,60 HUF 128,20 CZK
Jablka 1kg 273,20 HUF 24,40 CZK
Pomeranče 1kg 323,60 HUF 28,90 CZK
Rajčata 1kg 417,70 HUF 37,30 CZK
Brambory 1kg 178,10 HUF 15,90 CZK
Salát 1 hlávka 172,50 HUF 15,40 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Maďarsko

V Maďarsku se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ F

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Oficiální název pro tento typ zásuvek je "Schukostecker", přezdívaný zkráceně "Schuko".

Dvojice kulatých kolíků se zemním spojem bočními pásky s enazývá tzv. systém Schuko - Schutzkontakte. Průměr kolíků je 4,8 mm.

Zásuvky F lze použít ve spojení se zástrčkou C nebo E , avšak pozor, poté nefunguje ochranný vodič.

Doprava

Letiště je vzdáleno cca 20 km od hlavního města. Má tři terminály, stejně jako jsou tři hlavní vlakové nádraží. Obecně je v Maďarsku velmi dobrá doprava a fungující spoje z nádraží přes metra, tramvaje, autobusy, trolejbusy, kamkoliv. Taxi poznáte podle žlutě zbarvených aut. Cena za 1 ujetý km se pohybuje mezi 14 - 16 Kč.

O Maďarsku

Maďarská kuchyně

Maďarská kuchyně se stala velmi známou a populární, zejména pokud jde o pokrmy s červenou paprikou (guláš, klobásky, paprikáš, perkelt, čabajka, uherák). Překvapí vás také zajímavými zmrzlinovými kombinacemi (švestky s rumem, hrušková, medová). Maďaři poměrně rádi hodují a jedí. Jejich porce jsou cca 2x větší, než u nás. Ceny se pohybují stejně jako v ČR.

Léčivé prameny

V Maďarsku najdete převážně termální lázně, kam je lepší se vydat v zimním čase. V samotné metropoli Budapešti je přibližně 130 léčivých pramenů a nachází se zde dobře dostupné lázně Széchenyi. Maďarsko se však může pyšnit jedinými jeskynními lázněmi v Tapolce. Dalším zajímavým a léčivým místem je jezero Hevíz. Cena pobytu v této oblasti na jednu noc a osobu přijde na 60 € (v sezóně), 50 € mimo sezónu. 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

59%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

5/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Aktuální kurz

100 HUF (Forint) = 8,93 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama