Švýcarsko

Švýcarsko, oficiálním názvem Švýcarská konfederace je středoevropský stát. Podle právní úpravy nemá Švýcarsko hlavní město, fakticky je ale hlavním městem Bern.

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Švýcarsko

Švýcarsko se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ J

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Zásuvka typu J se označuje také jako švýcarský typ, protože se užívá téměř výhradně ve Švýcarsku a v sousedním Lichtenštejnsku.
Zástrčka typu J je tvarem podobná ploché zástrčce typu C, ale má tři kolíky. Prostřední, excentricky posazený kolík je napojen na zemnicí vodič. Při pohledu na zásuvku se zemnicí zdířkou dole uprostřed je otvor s fázovým vodičem vpravo a s nulovým vlevo.
Kolíky s nulovým a fázovým vodičem mají rozteč 19 mm, takže zástrčku typu C, u nás široce rozšířenou, je možné bez problémů použít do zásuvky typu J.

Další u nás rozšířený typ, zástrčku typu E/F, by sice bylo možno do zásuvky typu J zapojit, ale v tomto případě nebude fungovat zemnění, což může být velmi nebezpečné!

Reklama