Argentina

Argentina je země, která leží v jižní části Jižní Ameriky. Z původního obyvatelstva dnes v Argentině žije pouhý zlomek. 90 % Argentinců je evropského původu (kreolové), především španělského, německého, francouzského a italského. 90 % obyvatel se také hlásí ke katolické církvi. Argentina využívá velkého přírodního bohatství, hodně gramotné populace, hospodářství zaměřeného na vývoz a diverzifikovaného průmyslu.

Argentina disponuje ze všech států Jižní Ameriky nejrozvinutějším jaderným programem. V poslední době se argentinský jaderný výzkum specializuje na nízkokapacitní reaktory. Tato technologie není v jiných zemích příliš rozvíjena. Pouze USA mají podobný program, ovšem Argentina je výrazně napřed a tak v případě úspěchu může ovládnout značnou část trhu. 

Zdravotní péče a náklady

Úroveň lékařské péče se výrazně zhoršila z důvodu devalvace měny a nedostatku dovozových léků a pomůcek. Proto doporučujeme připojistit se u české zdravotní pojišťovny a mít přesnou informaci, které lékařské zařízení má s naší pojišťovnou smlouvu. Ceny lékařských ošetření jsou velmi vysoké. Lze také využít veřejných zdravotnických zařízení (zdarma, avšak obvykle velice nízké kvality) či soukromých (za úhradu, pokud pacient nemá místní zdravotní pojištění), což platí i o zubařském ošetření. Upozorňujeme, že v současné době je argentinské zdravotnictví na obecně velmi nízké úrovni, chybí některé léky (např. inzulín), proto doporučujeme vzít si potřebné léky s sebou (informace MZV ČR).

Očkování

V subtropické severní oblasti existuje riziko nakažení cholerou a horečkou dengue. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A, B, tyfu. V oblastech Jujuy, Salta (na hranicích s Bolívií), Corrientes a Misiones (na Paraguayské hranici) existuje riziko nakažení malárií. Hodláte-li cestovat do této oblasti, konzultujte prosím nejbližší hygienickou stanici a vyžádejte si podrobné informace. 

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

K pobytům za turistickým účelem, které nepřesáhnou 90 dnů, občané ČR víza do Argentiny nepotřebují (bezvízová dohoda je platná od roku 2000). Víza se ovšem vyžadují pro cesty, jejichž účel je jiný než turistický, anebo v případě, že se cestující hodlá v zemi zdržet déle než 90 dní. Při překročení povolené doby pobytu v Argentině se platí pokuta. Při vstupu do země může migrační úředník požadovat předložení zpáteční letenky a prokázání se dostatečnými finančními prostředky na pobyt (cca 50 USD na den) nebo mezinárodní platební kartou. Přihlašovací povinnost se v Argentině nevyžaduje. Při výjezdu ze země je třeba počítat s placením tzv. letištního poplatku (cca 18USD), který je vybírán u zvláštní přepážky (Tasa de Embarque) od všech cestujících. Bez potvrzení o zaplacení tohoto poplatku nebude cestujícímu dovoleno odletět ze země.

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Argentina

Tabulka obsahuje ceny potravin v Argentině v roce 2015
Potravina Průměrná cena v ARS Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 11,00 ARS 30,90 CZK
Chleba 500g 13,60 ARS 38,50 CZK
Rýže 1kg 16,40 ARS 46,40 CZK
Vejce 12ks 20,10 ARS 56,70 CZK
Sýr 1kg 92,80 ARS 261,90 CZK
Kuřecí prsa 1kg 74,60 ARS 210,40 CZK
Jablka 1kg 19,30 ARS 54,50 CZK
Pomeranče 1kg 13,40 ARS 37,70 CZK
Rajčata 1kg 21,60 ARS 60,90 CZK
Brambory 1kg 11,80 ARS 33,40 CZK
Salát 1 hlávka 12,10 ARS 34,20 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Argentina

V Argentině se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ I

Napětí: 220 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 220 V

Frekvence: 50 Hz

Zásuvka typu I (australský typ) tvoří trojice plochých kolíků o šířce 6,5 mm uspořádaných do tvaru šipky. Zemnicí kolík je umístěn uprostřed a má délku 20–21 mm (podle státu, kde se používá). Fázový a nulový kolík mají délku 18 mm a svírají spolu úhel 60 °. Od roku 2005 se v Austrálii a na Novém Zélandu postupně zavádějí zástrčky, které mají fázový a nulový kolík částečně izolovaný, což zvyšuje bezpečnost při jejich používání.

Zásuvky typu I jsou instalovány s různou orientací – v Austrálii a okolních státech je zemnicí zdířka dole, v Číně mají zásuvky zemnicí zdířku nahoře. Navíc mají zásuvky často vypínač. Protože Čína používá vedle typu I také typ A a C, instalují se zde často "univerzální" zásuvky, do nichž lze vložit zástrčky všech tří typů. V Argentině a Uruguayi se používají zásuvky a zástrčky podobné těm australským, ale je zde prohozen nulový a fázový vodič!

Doprava

Většina mezinárodních letů přilétá a odlétá z mezinárodní letiště Buenos Aires, Ezeiza (kód EZE – Aeropoerto Internacional Ministro Pistarini Ezeiza) vzdáleného cca 50 km od centra Buenos Aires. Co se týče dopravy po Argentině, existují v podstatě dva způsoby – letadlo nebo autobus. Vlaková síť je velmi zastaralá a až na pár výjimek (Buenos Aires – Cordoba, okolí Buenos Aires) nepoužitelná.

Autobusová doprava je však daleko rozsáhlejší. Z Buenos Aires se dostanete téměř do každého většího města v Argentině. Autobusy jsou velmi luxusní, v ceně je podle typu třídy (semi cama, cama, ejecutivo) množství jídla, pití, velmi pohodlná a velká sedadla s velkým úhlem naklopení (až 180° v nejvyšší třídě ejecutivo). Tomu bohužel ale také odpovídá cena, která může být někdy i vyšší než letecký spoj!!! (cca. 1 km = 1 Kč za cestu v třídě cama). Přestože jsou silnice na velmi slušné úrovni, vzdálenosti v Argentině jsou obrovské a pokud se chystáte projet Argentinu křížem krážem, počítejte s tím že strávíte dost dní v autobuse. Např. cesta autobusem z Buenos Aires do Ohňové země trvá cca. 2 dny. 

Pokud si v Argentině chcete pronajmout osobní automobil, zajděte si do některé z mezinárodních společností, kterých je zde dostatek. Mezi ty nejznámější patří Avis, Hertz, Budget, Dollar a Localiza. Ceny za pronajmutí auta se pohybují zhruba od 27 USD za den, plus 0,27 USD za kilometr, ale mohou se u každé společnosti lišit. K zapůjčení automobilu potřebujete platný mezinárodní řidičský průkaz, musí vám být nejméně 25 let. Při převzetí auta musíte v půjčovně ponechat zálohu. Čeští řidiči by neměli mít s řízením v Argentině problém, jelikož se zde jezdí stejně jako u nás na pravé straně a jednotlivé vzdálenosti jsou značeny v kilometrech. Mějte u sebe vždy potřebné doklady a dokumenty k vozidlu. Pokud by vás zastavila policie a neměli byste vše v pořádku, hrozí vám vysoká pokuta. Ceny benzínu se pohybují kolem 1 dolaru za litr. Nejkvalitnější a nejmodernější silniční síť je pouze ve střední Argentině, dále musíte počítat s méně kvalitními a někdy obtížně přístupnými silnicemi. 

O Argentině

Argentina pro nás stále představuje hodně vzdálenou krajinu a víme o ní pramálo. Nicméně pokud budete procestovávat Jižní Ameriku neměli byste ji minout. Jen pro přiblížení země si jistě pamatujete seriál Divoký anděl (Cambio Dolor) nebo argentinské skvělé víno. Jistě si nenechte ujít hlavní město Buenos Aires, o kterém se proslýchá, že má přenádhernou architekturu a mnoho zajímavých památek. Za pohled stojí také vodopády Iguazú, které najdete v Národní parku a jsou zapsány do světového dědictví UNESCA. Vaši cestu po památkách jistě zpříjemní místní delikátní gastronomie. Pochutnáte si na kvalitním mase, steaky jsou zde v každé restauraci. Jedinečný zážitek vám přinese také víno. Tradice vinařství sahá už z dob 16.století, protože se zde vínu v podhůří Alp velmi daří.

Safety index pro Argentinu není vysoký, pouhých 36%. Za poslední 3 roky kriminalita prudce vzrostla. Pozor si dejte na osobní věci, doklady a cennosti. Časté jsou krádeže aut, dealování drog apod. 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

37%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

3/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 ARS (Argentine Peso) = 2,82 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama