Brazílie

O zemi

Brazílie, oficiálně Brazilská federativní republika,  je největší a nejlidnatější stát Latinské Ameriky. Hlavním městem je Brasília.

Brazílie je krásná a rozmanitá země, kde můžete svou dovolenou trávit buďto na pláži nebo dobrodružnou výpravou do džungle. Amazonský deštný prales je největší džunglí na světě s nejbohatší flórou a faunou.

Brazílie je velmi rozmanitá země. Každý jednotlivý stát se trochu svými zvyky, tradicemi, či národním jídlem. Život na jihu je úplně odlišný od života na severu. 

Nejznámější karneval na světě se koná ve městě Rio de Janeiro na vrcholu zdejšího léta a je čtyřdenní přehlídkou rozmanitých kostýmů, hudby a tance.

Oficiálním jazykem v Brazílii je portugalština, kterou mluví skoro celá populace a je prakticky jediným jazykem používaným v médiích a v obchodním prostředí.

Nejznámější pláž světa Copacabana se nachází přímo v Rio de Janeiru, v jeho jižní části. Pyšní se délkou 4 kilometrů. Typický je pro ni bílý písek a průzračně křišťálová voda.

Vedle přírody se Brazílie chlubí špičkovým fotbalem, rozpustilým každoročním karnevalem, kdy město Rio de Janeiro ožívá tancem a kvalitní kávou. Země se však také potýká s drogovými problémy, vysokou nezaměstnaností, přeplněnými městy, znečišťováním životního prostředí a korupcí.

Zdravotní péče a náklady

Úroveň lékařské péče v Brazílii je značně rozkolísaná. Kvalitní ošetření, ovšem za vysoký obnos, vám poskytnou soukromé kliniky. Před cestou do Brazílie se naléhavě doporučuje uzavření cestovního zdravotního pojištění, které lépe pokrývá eventuální výdaje. Veškerá ošetření se hradí na místě v hotovosti, nezapomeňte si proto uschovat potvrzení o zaplacení a další související dokumenty, které po vás bude v případě žádosti o proplacení výloh požadovat vaše zdravotní pojišťovna po návratu zpět do vlasti. Nebezpečí střevních potíží se snažte předcházet dodržováním hygienických zásad. Pijte balenou vodu a nekonzumujte nic, co nejde uvařit či oloupat nebo co není prodáváno v obalu.

Očkování

Při cestě na území Brazílie nejsou vyžadována žádná očkování, avšak doporučuje se vakcinace proti žloutence typu A i B, tetanu a břišnímu tyfu. Cestovatelům směřujícím do určitých oblastí je dále doporučeno očkování proti vzteklině, choleře, malárii a žluté zimnici.

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité rady před cestou

Místní měnou je real (BRL), který se dělí na 100 centavos.

Pokud se občan České republiky nehodlá v Brazílii věnovat výdělečné činnosti a délka jeho pobytu nepřesáhne 90 dní, postačí mu ke vstupu do země cestovní pas a nepotřebuje žádné vízum.

Přihlašovací povinnost za turisty vyřizuje většinou hotel, pokud však v Brazílii budete pobývat déle než 30 dní, musíte se po uplynutí této doby sami přihlásit na příslušné úřadovně policie.

Pokud plánujete cestovat do okolních zemí, nezapomeňte si při opuštění Brazílie zkontrolovat, jestli vám dal celník do pasu výstupní razítko a potvrdil hraniční průvodku, protože bez razítka a průvodky mohou při návratu vzniknout problémy s opětovným vstupem do země.

Bezpečnost

Obyvatelé Brazílie jsou většinou velmi přívětiví, je zde však veliký rozdíl mezi bohatou a chudou vrstvou, kteří obývají se svými rodinami ulice v chudinských čtvrtích. Z tohoto důvodu rovněž hrozí (zejména ve větších centrech) nebezpečí okradení.

Proto není vhodné nosit nikdy větší obnos peněz a v žádném případě zlato. V každém hotelu je na pokoji sejf, který je vhodné si zaplatit (asi 3 Realy za den) a uložit sem všechny cennosti, peníze a doklady.

Doporučuje se nenosit s sebou ani doklady, při jejichž ztrátě mohou nastat velké problémy. Před cestou je vhodné pořídit kopii dokladů a nosit s sebou jen tyto kopie. Během dne se ani nedoporučuje procházet opuštěnými místy nebo tmavými tunely.

Fotoaparáty a kamery je nutno mít stále pod dozorem a je třeba stále počítat s možností, že se kolem Vás pohybují rychlí zlodějíčci, kteří se zajímají o Vaše tašky. Nejsou nebezpeční, ale i pouhé okradení dovede znepříjemnit celou dovolenou.

Ostražitostí se vyhnete co nejvíce možnosti okradení. Ledvinka ani batoh nejsou k uložení peněz či dokladů ideální, protože příliš lákají pozornost, což dosvědčují případě většiny okradených českých turistů.

Při delších cestách do vnitrozemí je dobré se ohlásit resp. ponechat dokumenty a letenky na některém ze ZÚ ČR v Brazílii. Návštěvy favel (chudinských čtvrtí) jsou hazardním podnikem, nicméně některé cestovní kanceláře organizují tzv. favela tours, které slouží vcelku bezpečně k jejich poznání. Na pláži si dávejte pozor na odložené věci. Velkým problémem současné Brazílie jsou drogové mafie, které svádí neustálý boj s policií a často dochází i k přestřelkám. Proto je dobré se vyhnout jakýmkoliv podezřelým skupinám i nabídkám dealerů drog. Obecně lze konstatovat, že mimo Sao Paulo a Rio de Janeiro je situace mnohem lepší. Pokud dojde k napadení turisty je vhodné se obrátit na nejbližší policejní stanici. 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Brazílie

Tabulka obsahuje ceny potravin Brazílie v roce 2015
Potravina Průměrná cena v BRL Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 2,70 BRL 23,00 CZK
Chleba 500g 4,50 BRL 38,20 CZK
Rýže 1kg 3,10 BRL 26,70 CZK
Vejce 12ks 4,30 BRL 37,10 CZK
Sýr 1kg 20,40 BRL 174,60 CZK
Kuřecí prsa 1kg 10,70 BRL 91,80 CZK
Jablka 1kg 5,00 BRL 42,70 CZK
Pomeranče 1kg 3,00 BRL 25,70 CZK
Rajčata 1kg 4,70 BRL 40,10 CZK
Brambory 1kg 3,40 BRL 28,80 CZK
Salát 1 hlávka 2,20 BRL 19,20 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Brazílie

Brazílie se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ N

Napětí: 127 V, 220 V

Frekvence: 60 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 127 V, 220 V

Frekvence: 60 Hz

Jedná se o nejnovější typ zásuvky a zástrčky. Jedná se o trojici kulatých kolíků v uspořádání rovnostranného trojúhelníku. Cílem jeho zavedení bylo sjednocení standardů a postupné nahrazení v současnosti používaných zásuvek a zástrček jedním typem. Navržená kombinace zástrčky (s částečně krytým fázovým a  nulovým kolíkem) a zapuštěné zásuvky patří k nejbezpečnějším na světě.

Zásuvky a zástrčky jsou podobné tzv. švýcarskému typu (typ J), ale nejsou s ním kompatibilní – středový zemnicí kolík je totiž umístěn blíže ke zbývajícím dvěma kolíkům (3 mm od spojnice kolíků oproti 5 mm u typu J). Do zásuvky tohoto typu je možno zasunout plochou zástrčku typu C, která se u nás běžně používá, v tomto případě byste ovšem měli používat přístroje, které zvládají obě napětí (většina nabíječek a zdrojů pro počítače). 

Doprava

Autobusem

V Brazílii je hustá a spolehlivá autobusová síť, což platí jak pro místní autobusové linky ve velkoměstech, tak pro dálkové spoje po celé Brazílii. Klasické linky jsou tzv. comum nebo convencional. O něco dražší jsou tzv. executivo. 

Taxislužba

Taxislužba je zde běžnou záležitostí. Pokud chcete taxi využít na delší cestu, předem se s řidičem domluvte na ceně. Jinak jsou ceny pevné.

Auto

Pokud se po Brazílii vydáte autem, dávejte si velký pozor. Brazilci jezdí jako o život a pravidla moc nerespektují. I na křižovatkách se světelnou signalizací si s červenou moc hlavu nelámou. Proto buďte maximálně opatrní a v autě se pro jistotu vždycky zamykejte. 

Lodní doprava

Další možností je doprava po moři nebo řekách. Hlavní přístav je v Rio de Janeiro, další přístavy jsou v Manaus, Recife nebo Salvadoru. Po amazonské deltě se nejčastěji cestuje po řece. Turisté využívají služeb velkých trajektů nebo soukromých dopravců, jejichž služby se stále zlepšují. 

 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

31%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

2/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 BRL (Brazilian Real) = 8,57 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama