Kanada

Kanada je rozlohou druhou největší zemí světa. K 1.1.2015 byl celkový počet obyvatel 35 702 700. 

V historii některá území patřila Britům, další pak Francouzům. Proto jsou  v této zemi dva úřední jazyky (angličtina a francouzština).

Kanada je federací deseti provincií a tří spolkových teritorií s parlamentní konstituční monarchií v čele s královnou Alžbětou II. Tato země je multikulturní, ekonomicky velmi vyspělá s rozsáhlými přírodními i nerostnými zdroji. Životní úroveň je velmi vysoká s nízkou nezaměstnaností.

Vynikají v těžbě dřeva, zemního plynu nebo ropy. Hned po Saudské Arábii mají druhé největší zásoby ropy. 

Zdravotní péče a náklady

Kanada se pyšní skvělým systémem zdravotnictví, ale cizinci nárok na bezplatnou péči nemají, proto je nanejvýš rozumné před cestou do Kanady uzavřít pojištění, které pokryje případné léčebné výdaje.

Zdravotní systém je však velmi odlišný od ČR. Při návštěvě lékaře zaplatíte celou cenu za ošetření hotově, kartou nebo šekem. Doklady si schovejte pro vaši pojišťovnu, která vám ošetření proplatí. Kanadské lékárny jsou dobře dostupné a lékárníci ochotní poradit.

Jednodenní pobyt v nemocnici stojí cca 2 500 CAD, jednodenní pobyt na jednotce intenzivní péče stojí cca 4 000 CAD. Přitom kanadské zdravotnictví nepřevyšuje úroveň zdravotnictví českého (až na speciální kliniky). Z tohoto důvodu je naprosto nezbytné mít včas uzavřené zdravotní pojištění na celou dobu pobytu.

Očkování

Pro vstup do Kanady nemusíte mít žádné povinné ani naléhavé očkování. Jsou však doporučované očkovaní proti hepatitidě B, meningokokové menigitidě, záškrtu, tetanu nebo spalničkám. 

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

od 14. listopadu 2013 občané České republiky nepotřebují pro krátkodobý pobyt v Kanadě (do 6 měsíců) a průjezd kanadským územím víza. Bezvízový režim se vztahuje na krátkodobý pobyt za účelem turistiky, návštěvy rodiny/přátel a za účelem obchodním a studijním (jednosemestrální studium, jazykové kurzy apod.). Během tohoto pobytu není možno v Kanadě pracovat (pro tuto možnost je zapotřebí získat u kanadského zastupitelského úřadu “pracovní povolení”, event. podat žádost. V případě zájmu o prodloužení pobytu je třeba o toto požádat imigrační úřady (sídlí v hlavních městech jednotlivých kanadských provincií), a to nejpozději 30 dnů před vypršením povolené doby pobytu. Žádost o prodloužení pobytu podléhá nevratnému poplatku, který se dle typu pobytu pohybuje v rozmezí od 75 –150 CAD (Kurz: 1 CAD = 19,89 Kč).

Pro vstup do Kanady budete potřebovat:

 • zpáteční letenku
 • cestovní zdravotní pojištění
 • dostatečné finanční vybavení
 • respektování přísných imigračních, celních předpisů a vnitřních zákonů Kanady a upozornění s prioritním důrazem na zákaz přijetí zaměstnání či zahájení studia bez povolení k pobytu
 • dobrou organizaci turistické trasy
 • dobrý zdravotní stav a bezúhonnost

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Kanada

Tabulka obsahuje ceny potravin Kanadě v roce 2015
Potravina Průměrná cena v CAD Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 2,00 CAD 39,20 CZK
Chleba 500g 2,70 CAD 53,00 CZK
Rýže 1kg 3,80 CAD 73,50 CZK
Vejce 12ks 3,30 CAD 63,60 CZK
Sýr 1kg 11,30 CAD 219,30 CZK
Kuřecí prsa 1kg 12,60 CAD 244,60 CZK
Jablka 1kg 3,50 CAD 67,60 CZK
Pomeranče 1kg 3,50 CAD 68,50 CZK
Rajčata 1kg 3,50 CAD 68,50 CZK
Brambory 1kg 2,20 CAD 43,10 CZK
Salát 1 hlávka 1,80 CAD 35,70 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Kanada

Kanadě se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ A

Typ B

Napětí: 120 V

Frekvence: 60 Hz

Zásuvka typu A má dvojí provedení zástrčky

 • starší provedení má oba kolíky stejně široké (lze použít i pro novější typ)
 • novější provedení má kolík ochranného vodiče o něco větší, takže zástrčku nelze do zásuvky vložit naopak - zvyšuje to bezpečnost (nelze použít pro starší typ)

Pozn. starší zástrčky pasují do novějších zásuvek, opačně to nefunguje, pouze s použitím redukce. U některých zástrček se můžete také setkat s jedním kolíkem otočeným o 90˚. Využít můžete univerzální cestovní adaptér.

 

Napětí: 120 V

Frekvence: 60 Hz

Jedná se o vylepšenou variantu zásuvky typu A. Vylepšením se rozumí přidání zemnícího kulatého kolíku na zástrčku, díky kterému zajistíme správné vložení zástrčky do zásuvky. Zemnící kolík má kulatý tvar nebo tvar písmene U a také je delší.

Tyto zásuvky mají několik typů:

 • první je klasické provedení,
 • druhé je ve tvaru T - pro lepší vložení zástrčky, které má plochý kolík natočený na 90°,

tento typ zásuvky můžeme dát na zeď s otvorem na zemnící kolík nahoře nebo dole

Cestovní adaptéry pro tento typ zásuvky:

 • Univerzální cestovní adaptér (se zemnícím kolíkem) - je vhodný k připojení elektrospotřebičů.

Obecně o Kanadě

Kanada patří mezi největší země světa. Zaujímá většinu severoamerického kontinentu. Je tedy rozlohou druhou největší zemí hned po Rusku. Jde o ekonomicky velmi vyspělou zemi podobně jako USA. Pokud chcete nasát městský život, doporučujeme návštěvu hlavního města Ottawy. Jistě neminete novogotickou budovu parlamentu nebo Věž míru. V létě se zde 4x týdně konají koncerty 53 zvonů, které každého turistu nadchnou. Toronto jistě neminou hokejoví fanoušci, kteří si mohou v Hokejové síni slávy prohlédnout výstavy o hráčích, týmech nebo trofejích. Quebec je hlavním městem stejnojmenné provincie. Zaujme nádherným centrem, které je obehnáno hradbami. Celé město patří mezi památky UNESCA. Milovníci divoké přírody si přijdou také na své. Jistě nevynechejte návštěvu Niagárských vodopádů, které dosahují výšky 52 metrů a rozhodně na ně nikdy nezapomenete. Národní parky Banff a Yoho dokáží učarovat.

Safety index pro tuto zemi je 61 %, což je velmi slušný výsledek. Žádná rizika ani doporučení nejsou. 

Doprava v Kanadě

Ideální doprava do Kanady je letecky. Cena zpáteční letenky se pohybuje okolo 20 000 Kč. Nevyhnete se přestupu ještě v Evropě a pak ještě v Detroitu, Philadelphii nebo Montrealu. Cestování se může s těmi to přestupy protáhnout na celý den případně dva.

Cestování veřejnými prostředky mimo větší města Kanady je poněkud náročné. Železničních tratí je totiž málo a autobusová doprava funguje sice spolehlivě, ale spoje často nejezdí do míst, kde se nacházejí hotely apod. Letecká doprava je zase trochu nepřehledná, protože svoje služby poskytuje velké množství kanadských přepravců. Proto není divu, že nejvyužívanějším způsobem dopravy po Kanadě je osobní automobil. V Kanadě existuje opravdu kvalitní síť dálnic a oblibě automobilismu přidává i nízká cena benzínu.

Co se týče nákladů na dopravu, tak je letecká doprava určitě nejdražší. Cestování vlakem nebo autobusem je poměrně levné a senioři a děti mají velké slevy. Cestování autem je středně drahé, ale velmi zajímavým způsobem je tzv. Driveaway - autem cestujete na náklady majitele, který auto potřebuje přepravit z místa na místo.

Autobusová doprava je dražší než automobilová a je velmi kvalitní, autobusem se dostaneme téměř do všech oblastí Kanady. Autobusovou dopravu zajišťuje společnost Greyhound Bus Company, Grayline Coaches a místní dopravci. Cena jízdenek je jednotná a tudíž se neodvíjí od vzdálenosti, je však třeba mít vždy přesnou částku.

Vzhledem k tomu, že Kanada je obklopena oceány a jejím územím protéká mnoho řek, je pro Kanaďany velmi důležitá lodní doprava. U Tichého oceánu je významným přístavem Vancouver, u Atlantského oceánu Halifax. Z řek je pro obchod významná řeka sv. Vavřince, po které se zboží dopravuje až k Velkým jezerům. 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

59%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

3/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 CAD (Canadian Dollar) = 19,38 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama