Austrálie

Austrálie je zemí i kontinentem, ležícím na jižní polokouli. Kromě pevniny k ní patří Tasmánie a další menší ostrůvky. Jméno „Austrálie“' je odvozeno z latinského slova Australis znamenajícího "na jihu". Australský svaz je federální konstituční monarchií s parlamentním systémem vlády v čele s královnou Alžbětou II. Austrálie se řadí mezi velmi rozvinutý průmyslový a zemědělský stát s bohatými nerostnými surovinami a jejich těžbou. Těží se černé a hnědé uhlí, bauxit, ropa, plyn. Nejdůležitější živočišnou výrobou představuje chov ovcí, který je zde 100 000 000, tedy 5x více, než-li počet obyvatel. Ročně zemi navštíví 5 miliónů turistů, kteří chtějí poznat tento odlehlý kout světa. 

Zdravotní péče a náklady

Australské zdravotnictví je na vysoké úrovni, nemocnice jsou kvalitně vybaveny a lékařskou péči poskytují kvalifikovaní odborníci. To se však odráží na cenách za zdravotní péči, které jsou zde velmi vysoké. Platí se za návštěvu u všeobecného i odborného lékaře, za rentgen, za pobyt v nemocnici, antibiotika atd. Za návštěvu u všeobecného lékaře se platí cca 60 AUD (1 AUD= 17,55 Kč), za návštěvu odborného lékaře 130 AUD, za antibiotika cca 25 AUD, jeden den pobytu v nemocnici stojí od 550 AUD, za rentgen se platí 130 AUD.

Mezi Českou republikou a Austrálií neexistuje vzájemná dohoda o bezplatném ošetření, proto je nezbytné, abyste si před cestou uzavřeli pojištění léčebných výloh. Ve velkých městech je nepřetržitá ambulance a také je otevřeno mnoho lékáren. Pro vyšší cenu léků a jejich plné hrazení doporučujeme s sebou přibalit běžně dostupné léky, které si nakoupíte u  nás. Nezbytný je také opalovací krém s vysokým UV faktorem, pokrývka hlavy, repelent proti hmyzu a sluneční brýle. Přeci jenom je zde ostřejší sluníčko.

Očkování

Mezi povinná očkování patří vakcína proti žluté zimnici. Z nařízení vlády země je však záznam o platném očkování vyžadován při příletu z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika včetně transferů). Při příletu z Evropy (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není potřebné.
Mezi základní očkování patří žloutenka typu A a B a tetanus. 

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

S Austrálií má Česká republika vízový styk a tak kdykoliv budete chtít do Austrálie vycestovat, budete potřebovat vízum podle účelu vaší cesty. Typů víz je mnoho například turistické, studentské, pracovní, partnerské, víza pro trvalý pobyt v Austrálii a mnoho dalších. Víza vás také opravňují studovat po dobu 3 měsíců, avšak na turistická víza není možné legálně pracovat.

Abyste o vízum mohli zažádat, musíte předložit vyplněný dotazník, 2 fotografie, platný pas a doklad o zaplacení zpáteční letenky. Od roku 2006 Austrálie zavedla elektronický systém vydávání víz, tzv. e-Visa, jež mohou využít také občané České republiky. Žádost je podána prostřednictvím internetu, bez osobního kontaktu s australskými zastupitelskými úřady. Stačí vyplnit dotazník na webové stránce Ministerstva přistěhovalectví Austrálie a pak už jen čekat na udělení souhlasu s cestou, který bude doručen e-mailem. Žádost o vízum by měla být vyřízená do 14 dnů. Vízum je platné zpravidla jeden rok. 

Doprava

Doprava z ČR do Austrálie je možná pouze letecky. Pokud však budete mít dostatek času na výběr letenky, doporučujeme vyčkat na slevy a pravidelně procházet akce na letenky. Ceny se mohou opravdu snížit až o 30 %, zejména mimo hlavní sezónu, která je v prosinci. Počítejte, že cesta s mezipřistáním v Londýně bude na nejmenší kontinent trvat cca 22 hod.
Cestování po zemi může být skvělým zážitkem, obzvlášť pokud si jako parta lidí vypůjčíte auto nebo van. Je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz, 21 let a turistické vízum. Benzín je 2x levnější, než u nás, takže můžete plánovat delší trasy. Počítejte, že většina benzinek je samoobslužná v rámci placení pouze kartou. Rozdílná je také jízda v levém pruhu. Dávejte si pozor na dodržování rychlosti, používání bezpečnostních pásů a řízení pod vlivem alkoholu, vysoká pokuta by vás mohla zaskočit.

Cestování autobusem je nejlevnější a stejně dobrodružné jako jízda autem. Hlavními autobusovými přepravci jsou společnosti Greyhound Australia a Premier Motor Service. Tyto společnosti mají v nabídce spoustu nejrůznějších slev. Počítejte však, že vás bude čekat několik dní spánku vsedě, než se dostanete, tak kam potřebujete. Příjemným zážitkem může být také cesta vlakem. Prodávají se jízdenky na 8-mi nebo 15-ti denní cesty s platností 60-ti dnů. Pokud byste chtěli vlakem cestovat ze Sydney do Petrhu, trvalo by vám to tři dny a urazili byste vzdálenost 4352 km po trati Indian Pacific. Ve vlacích máte možnost cestovat třemi třídami – noční spoje nabízí lůžkové vozy první třídy, sedadlové vozy první třídy a sedadlové vozy ekonomické třídy. Součástí dálkových spojů jsou také jídelní vozy. 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Austrálie

Tabulka obsahuje ceny potravin v Austrálii v roce 2015
Potravina Průměrná cena v AUD Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 1,40 AUD 27,40 CZK
Chleba 500g 2,80 AUD 53,70 CZK
Rýže 1kg 2,90 AUD 55,70 CZK
Vejce 12ks 4,50 AUD 84,40 CZK
Sýr 1kg 9,90 AUD 186,50 CZK
Kuřecí prsa 1kg 11,20 AUD 211,90 CZK
Jablka 1kg 4,30 AUD 81,60 CZK
Pomeranče 1kg 3,70 AUD 70,00 CZK
Rajčata 1kg 4,90 AUD 93,30 CZK
Brambory 1kg 3,00 AUD 56,80 CZK
Salát 1 hlávka 2,40 AUD 45,10 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Austrálie

V Austrálii se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ I

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Zásuvka typu I (australský typ) tvoří trojice plochých kolíků o šířce 6,5 mm uspořádaných do tvaru šipky. Zemnicí kolík je umístěn uprostřed a má délku 20–21 mm (podle státu, kde se používá). Fázový a nulový kolík mají délku 18 mm a svírají spolu úhel 60 °. Od roku 2005 se v Austrálii a na Novém Zélandu postupně zavádějí zástrčky, které mají fázový a nulový kolík částečně izolovaný, což zvyšuje bezpečnost při jejich používání.

Zásuvky typu I jsou instalovány s různou orientací – v Austrálii a okolních státech je zemnicí zdířka dole, v Číně mají zásuvky zemnicí zdířku nahoře. Navíc mají zásuvky často vypínač. Protože Čína používá vedle typu I také typ A a C, instalují se zde často "univerzální" zásuvky, do nichž lze vložit zástrčky všech tří typů. V Argentině a Uruguayi se používají zásuvky a zástrčky podobné těm australským, ale je zde prohozen nulový a fázový vodič!

O zemi

Austrálie patří mezi nejvzdálenější a nejzajímavější kouty na světě. Tento kontinent byl osídlen jako jeden z posledních, a proto zde neuvidíte tolik památek jako v Evropě. Nejznámější je Opera House, která je pro Sydney typická. Kromě krásných novodobých budov vás uchvátí pestrý terén a různorodost fauny i flóry, kterou jinde na planetě neuvidíte. Klokan a medvídek koala jsou opět pro tuto zemi charakteristickými. V Austrálii se nachází velké množství národních parků s vodopády a opravdu nedotčenou přírodou. Jedním z nich je Národní park Kakadu, kde právě uvidíte kromě vodopádů také volně žijící krokodýly nebo přírodní termitiště. Kromě procházky v národních parcích nebo ZOO Victoria´s Open Range, můžete procestovat okolní ostrovy. Kokosové a Vánoční ostrovy doslova vybízejí k atypickému prožití vánočních svátků pěkně v teplíčku na pláži. 

Přestože byl tento kontinent v historii osidlován především trestanci a zločinci, dnes patří Austrálie mezi nejbezpečnější kouty světa. Safety index s 56% je velmi slušný. Je však nutné dodržovat základní bezpečnostní opatření. Doporučuje se nenosit u sebe větší peněžní částky, cennosti, doklady a důležité dokumenty si uschovejte například v hotelovém sejfu. Je dobré si pořídit fotokopie pasu a dalších dokumentů, pro případ ztráty nebo krádeže. Pozor si dávejte na kapesní zloděje, kteří se nejvíce vyskytují v místech s velkou koncentrací osob 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

57%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 AUD (Australian Dollar) = 18,93 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama