Nový Zéland

Procestovat Nový Zéland je snem mnoha lidí. Díky svému tvaru se této zemi říká „země dlouhého bílého oblaku“. Příroda vám nabídne vše, co si přejete a v mnohém vás také ještě překvapí. Terén je velmi rozmanitý. Díky odlehlosti od ostatních kontinentů i své vlastní poloze se můžete setkat s prastarými druhy stromů i zvířat, které nikde na světě nenajdete (kiwi, strom Kauri, strom Rewarewa). Budete mít pocit naprosté panenské přírody, kam ještě nevkročil člověk a uvidíte přírodu ve své naturální podobě. V jižní části ostrova se natáčel světoznámý film Pán prstenů. Možná vás překvapí, že hlavou této země je britská královna. Od roku 1907 se stal Nový Zéland nezávislým státem, ale s velkými vazbami na Velkou Británii.

Pokud vás zajímá, jak je na tom Nový Zéland s kriminalitou, tak vás uklidníme. Tato oblast patří mezi nejmírumilovnější na světě. Podle Global Peace Index je tato země třetí nejbezpečnější na světě hned po Islandu a Dánsku. Panují zde dobré vztahy mezi menšinami a nehrozí vám smlouvání o cenách, jako je to běžně viditelné v Evropě a USA. 

Zdravotní péče a náklady

Zdravotnictví Nového Zélandu je na velmi dobré úrovni. Pro tuto zemi neplatí žádná rizika a zdravotně riziková teritoria. Všeobecně se však doporučuje dodržovat pitný režim a dostatečná ochrana pokožky a očí před slunečním zářením. Zdravotní ošetření je tedy kvalitní, ale samozřejmě také drahé. Za návštěvu u praktického lékaře zaplatíte 130 NZD, RTG nebo UZ 120 NZD, antibiotika 20 NZD. Jeden den strávený v nemocnici se pohybuje od 500 NZD. 1 NZD=17,4 Kč. Je tedy dobré sjednat si před samotnou cestou cestovní pojištění. Při úrazu je však český občan kryt novozélandským pojištěním, a jeho cenu platí stát.

Očkování

Neexistuje žádné povinné očkování. Jsou pouze doporučená, a to jsou:

  • hepatitida A
  • hepatitida B
  • záškrt
  • tetanus
  • spalničky.

 

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité rady před cestou

Pro cestování Na Nový Zéland vám postačí platný cestovní pas. Cestovat bez víza lze na dobu 3 měsíců. Zároveň však Ministerstvo zahraničních věcí varuje, že přestože panuje bezvízová dohoda, nemusíte mít záruku povolení vstupu. Připravte se ne bezvízovou kontrolu, kde budou prověřovat váš dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost, platnost cestovního dokladu ještě 3 měsíce ode dne odletu z Nového Zélandu, doklad že máte na účtě minimálně 1000 NZD na každý měsíc.

Také předložíte platnou zpáteční letenku a také udáte důvod návštěvy (cestování, návštěva rodiny, krátkodobé studium apod).

Pokud váš pobyt bude delší, než tři měsíce budete si muset zažádat o víza. Pobočka sídlí v Londýně.

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Nový Zéland

Tabulka obsahuje ceny potravin na Novém Zélandu v roce 2015
Potravina Průměrná cena v NZD Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 2,60 NZD 47,30 CZK
Chleba 500g 2,50 NZD 45,90 CZK
Rýže 1kg 2,60 NZD 47,20 CZK
Vejce 12ks 4,50 NZD 81,60 CZK
Sýr 1kg 10,50 NZD 190,70 CZK
Kuřecí prsa 1kg 16,40 NZD 296,80 CZK
Jablka 1kg 3,60 NZD 64,60 CZK
Pomeranče 1kg 3,50 NZD 63,40 CZK
Rajčata 1kg 5,70 NZD 102,30 CZK
Brambory 1kg 2,50 NZD 45,60 CZK
Salát 1 hlávka 2,40 NZD 43,20 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Nový Zéland

Na Novém Zélandu se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ I

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Zásuvka typu I (australský typ) tvoří trojice plochých kolíků o šířce 6,5 mm uspořádaných do tvaru šipky. Zemnicí kolík je umístěn uprostřed a má délku 20–21 mm (podle státu, kde se používá). Fázový a nulový kolík mají délku 18 mm a svírají spolu úhel 60 °. Od roku 2005 se v Austrálii a na Novém Zélandu postupně zavádějí zástrčky, které mají fázový a nulový kolík částečně izolovaný, což zvyšuje bezpečnost při jejich používání.

Zásuvky typu I jsou instalovány s různou orientací – v Austrálii a okolních státech je zemnicí zdířka dole, v Číně mají zásuvky zemnicí zdířku nahoře. Navíc mají zásuvky často vypínač. Protože Čína používá vedle typu I také typ A a C, instalují se zde často "univerzální" zásuvky, do nichž lze vložit zástrčky všech tří typů. V Argentině a Uruguayi se používají zásuvky a zástrčky podobné těm australským, ale je zde prohozen nulový a fázový vodič!

Doprava

Nový Zéland je poměrně rozsáhlá země. Přibližně čtyři České republiky. Hlavním dopravním prostředkem je auto. Cenově je benzín velmi levný okolo 20 Kč/l. Dejte si pozor na řízení v levém pruhu stejně jako v Británii. Nemusíte se však obávat, všude jsou přehledná značení, a to i na kruhových objezdech a přesné vyznačení, kudy jet. Kromě horských cest jsou cesty na velmi dobré úrovni. Provoz je plynulejší a volnější, než kdekoliv jinde. V obci, kde je to opravdu nutné je přikázaná 50tka, většinu obcí však projedete 100 km/hod.

Možná vás překvapí mosty, které jsou často jednosměrné, a blokují tak snadno provoz. Pokud jste si vyhlídli, že tuto zemi procestujete doporučujeme cestovat vanem, od Toyoty či jiné značky. Budete mít dostatek místa na zavazadla, případně přespaní v autě, pokud budete dva.

Pokud budete cestovat v září budete mít ještě zimní ceny. Také je většina aut k dispozici, v létě doporučuje předem vše předobjednat. Cena za van je 30 NZD/den. Pokud si budete půjčovat auto, ceny se pohybují mezi 1500-3500 NZD.

Větší vzdálenosti můžete překonávat autobusem. Trasy Auckland - Rotorua (245 km), cena jízdenky 20 NZD. Auckland - Národní park (322 km) cena 34 NZD. Zastávky jsou na znamení. Doporučujeme lístek bookovat dopředu. Vlaková doprava není moc využívaná. 

O zemi

Nový Zéland se nachází v jihozápadní části Tichého oceánu. Skládá se ze dvou hlavních ostrovů - severního a jižního, a spousty dalších menších nádherných ostrůvků. Původní obyvatelé jsou Maorové. První Evropané, kteří zde dopluli byli Tasman, později Cook (rok 1642).

V roce 1840 založili britští osadníci na severním ostrově město Wellington, který se později stal hlavní městem. Nový Zéland je vyspělá země. Patří mezi země s vysokou životní úrovní. Jsou závislí na obchodu se zemědělskými produkty. Na jednoho obyvatele zde připadá 20 ovcí. Určitě stojí za vidění nejčistší jezero na světě Blue Lake v národním partu Nelson Lakes. Nový Zéland je také zemí, kde slunce svítí jako první na světě. 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

60%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

2/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 NZD (New Zealand Dollar) = 18,09 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama