Egypt

Egypt nabízí bohatou historii i krásu, kterou v Evropě nenajdete. Naláká vás na dovolenou, která je možná po většinu roku. Zavítat můžete k pyramidám, Velké sfinze v Gíze, do Gízské metropole, Alexandrijské knihovny, Údolí králů nebo do Egyptského muzea v Káhiře. Přestože jde o velmi suchou, pouštní oblast nabídne vám ideální prostředí pro letní šnorchlování s ohromným spektrem korálů i barevných rybiček. Poznáte africký kontinent včetně zajímavé povahy Egypťanů. 

Safety index pro tuto zemi je 39.55 %, což je nízká bezpečnost. Kriminalita v posledních 3 letech výrazně stoupla, z důvodu zvýšení cen základních potravin, benzínu a elektřiny. Pozor si dejte také na úplatkářství, které je rovněž velmi časté. 

Zdravotní péče a náklady

Zdravotní služby se dělí na státní sektor a soukromý. Ceny jsou rozdílné. Ceník pro cizince vychází z jejich předpokládaných příjmů. Zdravotní služby jsou z evropského pohledu na nízké úrovni. Proto se cizincům doporučují soukromé kliniky. Ceny jsou sice nákladné, ale péče je srovnatelná jako v evropských zemích. Nicméně ani v soukromých klinikách se nesplňují hygienická kritéria, tak jak jsme zvyklí v ČR.
Velmi časté jsou střevní a zažívací obtíže. Nekonzumujte fast food od pouličních prodavačů, ovoce a zeleninu, která nejde oloupat, pijte pouze balenou vodu. V případě problémů se obraťte na delegáta a místního lékaře. Léky v Egyptě na "Faraonovu nemoc" jsou silnější a lépe zabírají, než ty, které si zakoupíte u nás.

 

Je potřeba upozornit cizince, že ceny při pohybu na intenzivním lůžku mohou být velmi vysoké a je nutné se připojistit.

  • Příklady cen za ošetření,
  • žaludeční obtíže 42 500 Kč,
  • šití rány na obličeji 70 000 Kč
  • naražený kyčelní kloub 262 500 Kč,
  • zlomená klíční kost 1 050 000 Kč,
  • infarkt myokardu 1 700 000 Kč.

Očkování

Pro pobyt v Egyptě není nařízeno žádné povinné očkování. Nicméně dle doporučení WHO je vhodné se nechat naočkovat na Hepatitis A a břišnímu tyfu. Při dlouhotrvajících pobytech se dále doporučuje preventivně používat antimalarika. Pokud se budete vracet ze Súdánu (pohyb delší, než 1 měsíc), vyžaduje se očkování proti žluté zimnici.  

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

Při vstupu do země se nelekejte důkladné kontroly vašich cestovních dokladů - pasů. Pas musí být platný nejméně 6 měsíců po předpokládaném datu odjezdu. Nelze použít rychlopasy, které mají platnost pouze na 6 měsíců, tak si dokumenty vyřiďte s předstihem. Egyptské vízum lze zakoupit na  mezinárodním letišti přímo v bance, za poplatek 25 USD.

Dbejte na zvýšenou bezpečnost v období parlamentních voleb (22.3 – 26.3. 2015). Je zde zvýšené riziko demonstrací a nepokojů. Vyhýbejte se všem veřejným shromážděním,  a také všem armádním, policejním a vládním budovám.

Pozor si dejte na své osobní doklady, peněženky a nikdy neukazujte obsah peněz ani mobilní přístroje před taxikáři nebo pouličními zloději. Obzvláště mladé dívky by si neměli sedat na přední sedadla k taxikáři, pouze v doprovodu další osoby. 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Egypt

Tabulka obsahuje ceny potravin v Egyptě v roce 2015
Potravina Průměrná cena v EGP Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 7,70 EGP 24,80 CZK
Chleba 500g 5,50 EGP 17,70 CZK
Rýže 1kg 5,10 EGP 16,40 CZK
Vejce 12ks 11,20 EGP 35,90 CZK
Sýr 1kg 28,30 EGP 90,60 CZK
Kuřecí prsa 1kg 38,00 EGP 121,90 CZK
Jablka 1kg 13,30 EGP 42,50 CZK
Pomeranče 1kg 4,50 EGP 14,30 CZK
Rajčata 1kg 3,70 EGP 11,80 CZK
Brambory 1kg 3,80 EGP 12,20 CZK
Salát 1 hlávka 2,00 EGP 6,50 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Egypt

V Egyptě se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ F

Napětí: 220 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 220 V

Frekvence: 50 Hz

Oficiální název pro tento typ zásuvek je "Schukostecker", přezdívaný zkráceně "Schuko".

Dvojice kulatých kolíků se zemním spojem bočními pásky s enazývá tzv. systém Schuko - Schutzkontakte. Průměr kolíků je 4,8 mm.

Zásuvky F lze použít ve spojení se zástrčkou C nebo E , avšak pozor, poté nefunguje ochranný vodič.

Doprava

Doprava do Egypta je nejčastěji letecky, jiné varianty (kombinované), jsou nekomfortní a zdlouhavé. Pokud máte dobrodružnou povahu, tak na stopování i jízdu autem po Egyptě rovnou zapomeňte. Není to bezpečné a porouchané auto, vám v poušti nikdo neopraví. Pokud se tedy rozhodnete výletovat, domluvte si zájezd přímo ve vašem hotelu a s delegátem. Ceny jsou přiměřené. Velký pozor si dejte na taxikáře, kteří s vámi budou chtít smlouvat a dají vám mnohem vyšší sazbu. Proto si dopředu zjistěte kolik by měla cesta stát a na této sumě pak trvejte. Může vás také překvapit, že bude taxíkář čekat, až bude auto plně obsazeno, a až poté vyrazí (share-taxi). Proto je lepší si sjednat soukromé taxi, kde budete mít soukromí, ale téměř vždy jim nefunguje taxametr.
Plavba na Nilu může být velmi krásným zážitkem. Oblíbené jsou cesty z Luxoru do Káhiry nebo z Asuánu do Abydu. Tento lodní pobyt je na 3 - 5 dnů. Některé lodě vás zavezou až k chrámu v Dendeře, který patří k těm nejkrásnějším vůbec.

Vlaky patří překvapivě k nejpohodlnějším a nejlepším způsobem dopravy. Spojů jezdí mnoho a přesně. První třída je klimatizovaná a můžete si sedadlo zarezervovat. Ve druhé třídě už budete stát obklopeni spoustou další spolupasažérů. Jízdenky je lepší si objednat již v ČR, ceny jsou sice vyšší, ale jsou i s rezervačním poplatkem 5 USD. 

O zemi

Egypt je arabská republika na severu Afriky. Sever je omývaný Středozemním mořem, na východě potom Rudým. Tato země patří mezi nejlidnatější země afrického kontinentu. Největší koncentrace je soustředěna okolo Nilu. Tato země patří mezi nejteplejší a nejsušší. Je to dané aridním pouštním podnebím. Mají přibližně 300 světelných dnů a velmi teplá léta. Jejich ekonomika se zaměřuje na zemědělství, vývoz ropy a turistiku. Do budoucna se chtějí zaměřit na výstavbu jaderné elektrárny. 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

40%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

4/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

2 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 EGP (Egyptian Pound) = 3,21 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama