Tunisko

Tunisko patří mezi země, které můžete navštěvovat po většinu měsíců v roce. Tato severoafrická země patří mezi pokrokovou muslimskou zemi, kterou každoročně navštíví mnoho párů i rodin. Letecky se jedná o velmi dostupné místo včetně krátkého letu. Můžete se těšit na Středozemní moře, africké teplo, Saharu, ale také solná jezera, hornatý terén nebo údolí řek. Přes pestrost si turisté chválí zejména plážové resorty, které využívají pro pasivní i aktivní dovolenou.

Safety index této země je 58.49 %, relativně tedy bezpečnou zemi. Za poslední 3 roky však dochází k nárůstu kriminality, a to zejména v úplatkářství. Viz. článek "bakšiši v Tunisku".

Zdravotní péče a náklady

Česká republika má s Tuniskem dohodu o spolupráci a poskytnutí zdravotní péče českým občanům. Nicméně tuniská strana odmítá bezplatné ošetření. Doporučuje se připojistit zdravotním pojištěním v ČR. V případě lékařského ošetření se obraťte na personál hotelu, kteří zajistí převoz do nemocnice. Lékaři jsou na vysoké úrovni, soukromé i státní kliniky disponují moderním vybavením.

Nejčastěji se zdravotní problémy týkají průjmu, který může souviset ze špinavých rukou, horší kvalitou vody nebo vody v bazénu. Přibalte si pro jistotu Smectu.

Příklady cen za ošetření:

  • vyšetření lékařem: 35 - 40 $, za léky cca 10 $
  • jeden den hospitalizace: 200 $

Očkování

Do Tuniska není žádné povinné očkování. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B, břišnímu tyfu.

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou do Tunisu

Při cestě do Tuniské republiky budete potřebovat pas s biometrickými prvky- tzv. Epas nebo bioPas. Žádost o tento pas si můžete zažádat na magistrátu v místě bydliště. Jeho vyřízení trvá 120 dnů. Pro žadatele do 5 - ti let věku, pas platí 5 let, pro osoby starší 15 - ti let, pas platí na 10 let. Dále také zaplatíte správní poplatek v tuniských dinárech (TND).

Pro organizovanou turistiku (přes cestovní kancelář) není nutné vízum. Individuální cestovatelé vízum musí mít.
Peněžní měnou je tuniský dinár, který má 1000 milimů. 1 TND = 12,9616 Kč. Pro tuto zemi je typické spropitné, kterému říkají "bakšiš". Proto mějte po ruce hodně drobných nebo bankovek nižších hodnot. Bez bakšiše by nemusely být ani služby.

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Tunisko

Tabulka obsahuje ceny potravin v Tunisku v roce 2015
Potravina Průměrná cena v TND Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 1,10 TND 14,20 CZK
Chleba 500g 0,30 TND 3,80 CZK
Rýže 1kg 1,70 TND 21,40 CZK
Vejce 12ks 2,10 TND 27,20 CZK
Sýr 1kg 14,30 TND 180,50 CZK
Kuřecí prsa 1kg 7,50 TND 94,50 CZK
Jablka 1kg 3,10 TND 38,80 CZK
Pomeranče 1kg 1,70 TND 21,80 CZK
Rajčata 1kg 1,00 TND 12,50 CZK
Brambory 1kg 0,90 TND 11,60 CZK
Salát 1 hlávka 0,70 TND 8,60 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Tunisko

V Tunisku se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ E

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Zásuvka typu E (tzv. francouzský typ) je tvořena dvojicí zdířek pro fázový a nulový vodič a zemnicím kolíkem. Při pohledu na zásuvku zepředu je fázový vodič připojen do levého otvoru, nulový vodič je vpravo (to platí u instalací v ČR, ale v Rusku a státech bývalého SSSR na to nelze spoléhat). Průměr všech kolíků je 4,8 mm. 

V České republice i ve větší části Evropy se dnes většina elektrospotřebičů, které vyžadují zemnění, prodává s hybridní zástrčkou kombinující typ E a F. Ta má dva kulaté kolíky o průměru 4,8 mm s roztečí 19 mm a zemnicí otvor krytý plíškem, který přechází do pásku na horní straně. Obdobný pásek je i na spodní straně. Hybridní zástrčku typu E/F lze bezpečně použít do zásuvek typu E i F.
Poznámka: Zástrčky typu E/F (případně E) lze zasunout i do některých zásuvek jiných typů (C, H, J, K, L), nebude však fungovat zemnění, které u tohoto typu plní důležitou ochrannou funkci.

Do obou typů těchto zásuvek lze použít vidlici typu C, která se běžně používá u spotřebičů s dvojitou izolací.

Zásuvky typu E a F jsou si podobné a společně jsou rozšířeny především v Evropě a v Africe, ale také v části Asie.

Zásuvky typu E lze použít též ve spojení se zástrčkou typu C, a naopak zástrčky E lze použít do zásuvek F (POZOR: poté nefunguje zemnění).

Doprava v Tunise

Doprava do Tuniska je nejschůdnější letecky. Trvá něco málo přes dvě hodiny. Co se týče dopravy přímo v zemi, tak si můžete vybírat mezi:

• autobusem
• loage
• vlaky
• autem
• nebo kolem.

Nejlevnější způsobem dopravy je první zmiňovaný, autobus. Ovšem nebuďte překvapeni, když se opozdí. V Tunisku neexistuje pevný jízdní řád, ale jen přibližný. Změna je také v nastupování, kdy vstupujete zadními dveřmi, kde si koupíte jízdenku. Zaplatíte 1 dinár za 20 km. Jezdit můžete i na vzdálené místa s názvem dopravní společnosti SNTRI.
Loage je něco mezi taxíkem a autobusem. Jezdí po pravidelné trase, a až poté co se naplní. Cena je přibližně 2x dražší, než jízda autobusem.

Tuniské taxíky jsou žluté barvy a jejich ceny jsou nízké. Cena je okolo 330 milimů/ km, ale nebývá finální. Doporučujeme smlouvat a cenu ještě snížit.
Zhruba stejnou cenu jízdenky nabízí vlakové společnosti. Vlaky jezdí na trase mezi Tunisem a Sousse a Sfaxem.
Pokud si plánujete pronajmout auto, tak se vám to podaří jen ve větších městech. Obecně se však půjčení nedoporučuje. Hlavním důvodem je vysoká cena a také horší bezpečnost na silnicích. Vyplatí se vám jistě cestovat prostřednictvím loage nebo taxíku.

Obecně o Tunisku

Tuniská republika leží na severu Afriky, pouhých 150 km od Evropy. Leží v subtropickém pásmu, kde je suché léto od května do října. Populace, která je tvořena převážně muslimy hovoří arabsky nebo francouzsky. Domluvíte se také německy i anglicky. Jde tedy o islámskou zemi, která podléhá evropskému vlivu. Hlavními problémy tohoto arabského státu je nezaměstnanost a nedostatek kvalifikovaných sil. I tak je jejich ekonomika mezi rozvojovými zeměmi jedna z těch nejlepších. Od roku 1995 patří Tunisko jako první arabský stát do Evropské ekonomické zóny.

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

58%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

3/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 TND (Tunisian Dinar) = 12,66 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama