Čína

Čínská lidová republika je stát, který leří ve východní Asii. Jde o nejlidnatější stát na světě. Navzdory politice jednoho dítěte, která je zavedena od roku 1979 se počet obyvatel zvýšil z 550 miliónů na 1,4 miliardy. Má velmi rychle rostoucí a prosperující ekonomiku a postupně kandiduje na supervelmoc. Z politického zaměření se jedná a nadvládu Komunistické strany. Země sousedí se 14 státy. S mnohými z nich je také ve vzporu o území. Geografie je pestrá a nabízí zajímavý terén – skalnatý, nížinný (pěstování rýže) i velmi suchý. Země je omývána Tichým oceánem a dalšími moři. 

Čína disponuje kromě rozlehlého území také bohatou historií, tradiční kulturou, ale i památkami, které bychom alespoň jednou za život měli vidět. Nejznámější a nejvyhledávanější památkou je Velká čínská zeď, která se táhne podél čínských hranic asi 6 kilometrů. Zeď měla chránit obyvatele před nájezdy Mongolů. Určitě stojí za podívanou navštěva kláštěru Šaolin na hoře Suang-šan. Kláštěr byl postaven mnichy, kteří se zde zabývali studiem i praxí bojových umění.
Za opravdový skvost čínské architektury je považován Chrám nebes, který leží v Pekingu nedaleko Náměstí Nebeského klidu.
Safety index pro Čínu je 61%, což označuje zemi za celkově bezpečnou. Jediné s čím se můžete setkat je smlouvání o ceně, ale to jen minimálně. 

Zdravotní péče a náklady

Občané ČR se mohou nechat v Číně ošetřit, ale počítejte s platbou v hotovosti. Proto si veškeré doklady o zaplacení uschovejte a po příjezdu předejte své zdravotní pojišťovně.  Ceny za ošetření jsou dražší, ale služby kvalitní. Pravděpodobně se po vás lékaři budou domáhat peněz ještě před samotným ošetřením či zákrokem, proto jim vyhovte, jedná se o standardní postup.

Velvyslanectví ČR v Pekingu proto důrazně doporučuje uzavření kvalitního cestovního zdravotního pojištění kryjícího nejen náklady na lékařskou péči a hospitalizaci, ale i případnou repatriaci.

Na cestu si přibalte alespoň základní lékárničku: Paralen, Ercefuryl, živočišné uhlí, Smectu, širokospektré antibiotikum (po poradě s lékařem), na jih do pralesa antimalarika a extrémnější repelent (Expedition 50+) nosní kapky při rýmě, ophtalmoseptonex do očí, obvaz, dezinfekci, náplast, krém s UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy.

Očkování

Při cestě do Číny nebude potřebovat očkovat, pokud jste očkovaní proti Hepatitidě A a B a břišnímu tyfu. V případě pokousání zvířetem je nutné očkování proti vzteklině. V odlehlejších částech země může být problém s dostupností vakcíny. 

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

Pro vstup do země budete potřebovat platný pas s platným vízem, letenky a transfery v Číně. Turistické vízum které potřebujete má platnost maximálně 3 měsíce (služební vízum maximálně 1 rok). Žádost o turistické vízum se podává na velvyslanectví ČLR v Praze. Na vízum si počkáte zhruba 7 dnů, pokud spěcháte, počítejte s příplatkem 20 USD. Celkově si za vízum zaplatíte 40 USD. Pas by měl být platný ještě minimálně půl roku po vašem návratu. Při vstupu na území Čínské lidové republiky budete vyplňovat arrival card a také kartičku o vašem zdravotním stavu. Při příjezdu platí přihlašovací povinnost, ale pokud budete přespávat v hotelu, udělá hotel tuto povinnost za vás. 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Čína

Tabulka obsahuje ceny potravin Číně v roce 2015
Potravina Průměrná cena v CNY Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 13,00 CNY 51,00 CZK
Chleba 500g 9,40 CNY 37,00 CZK
Rýže 1kg 5,90 CNY 23,20 CZK
Vejce 12ks 11,20 CNY 44,00 CZK
Sýr 1kg 91,20 CNY 357,80 CZK
Kuřecí prsa 1kg 25,40 CNY 99,70 CZK
Jablka 1kg 11,20 CNY 43,80 CZK
Pomeranče 1kg 10,30 CNY 40,40 CZK
Rajčata 1kg 7,10 CNY 28,00 CZK
Brambory 1kg 5,50 CNY 21,40 CZK
Salát 1 hlávka 3,90 CNY 15,20 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Čína

Číně se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ A

Typ B

Napětí: 110 V

Frekvence: 60 Hz

Zásuvka typu A má dvojí provedení zástrčky

  • starší provedení má oba kolíky stejně široké (lze použít i pro novější typ)
  • novější provedení má kolík ochranného vodiče o něco větší, takže zástrčku nelze do zásuvky vložit naopak - zvyšuje to bezpečnost (nelze použít pro starší typ)

Pozn. starší zástrčky pasují do novějších zásuvek, opačně to nefunguje, pouze s použitím redukce. U některých zástrček se můžete také setkat s jedním kolíkem otočeným o 90˚. Využít můžete univerzální cestovní adaptér.

 

Napětí: 110 V

Frekvence: 60 Hz

Jedná se o vylepšenou variantu zásuvky typu A. Vylepšením se rozumí přidání zemnícího kulatého kolíku na zástrčku, díky kterému zajistíme správné vložení zástrčky do zásuvky. Zemnící kolík má kulatý tvar nebo tvar písmene U a také je delší.

Tyto zásuvky mají několik typů:

  • první je klasické provedení,
  • druhé je ve tvaru T - pro lepší vložení zástrčky, které má plochý kolík natočený na 90°,

tento typ zásuvky můžeme dát na zeď s otvorem na zemnící kolík nahoře nebo dole

Cestovní adaptéry pro tento typ zásuvky:

  • Univerzální cestovní adaptér (se zemnícím kolíkem) - je vhodný k připojení elektrospotřebičů.

Doprava v Číně

Do Číny se můžete dopravit dvěma způsoby - vlakem nebo letadlem. Záleží, zda chcete mít dobrodružnou cestu přes Transsibiřskou magistrálu, kdy cestujete 6 dní nebo zvolíte komfort a přiletíte do země letadlem. ČSA prozatím neprovozuje přímé lety z Prahy do Pekingu, což je škoda, protože se cesta značně protáhne. Přestupovat můžete v Paříži, Vídni, Moskvě a v dalších hlavních městech států Evropy. Nejlevnější zpáteční letenky se pohybují okolo 15 000 Kč. Určitě se vyplatí koupit letenky dopředu.

Vnitrostátní doprava je bohatá a pestrá jako u nás. Cestovat můžete autem, autobusem, vlakem, letadlem, taxíkem. Výhodné je také kombinace dopravních prostředků například z Guilinu do Pekingu vlakem a zpátky letadlem. Vnitrostátní doprava je dost vytížená, doporučujeme letenku "booknout" s dostatečným předstihem. Železniční síť je velmi hustá a také frekventovaná. Bez rezervace jízdenky s jízdou nepočítejte. Určitě vás překvapí pohodlí a servis, která vlaky nabízí, protože jsou finančně dobře dotovány. Ceny za jízdenky z Pekingu do Honkongu jsou v rozpětí 680 - 2000 Kč. Záleží na typu vlaku (expres, rychlík).

V horských a okrajových částech země, kde koleje již nevedou, využijete autobusovou dopravu. Síť je také hustá a opět je nutná rezervace jízdenek s předstihem na autobusovém nádraží.

Ve velkoměstech se budete nejspíš přepravovat MHD nebo taxi služkou, která není drahá. 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

59%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

3/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 CNY (Yuan Renminbi) = 3,92 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama