Thajsko

Thajsko patří mezi nejnavštěvovanější lokality na světě. Ať už se zde rozhodnete poznat panenskou krajinu, zvířata, zdejší obyvatele a zvyky, budete jistě nadšeni a nebudete litovat. Thajsko patří mimo jiné mezi nejlidnatější země na světě. Patří mezi jediné území na východě, které nebylo kolonizované Evropany. Kromě spousty turistů, se setkáte se slony nebo nejrůznějšími hady a opičkami. Je to místo, kde najdete nejdelšího a nejjedovatějšího hada na světě - krajtu královskou. Můžete ji potkat na okrajích měst nebo na hadích farmách. V Thajsku také uvidíte největší sochu Buddhy na světě.

Safety index je 60,34%. Pozor si dejte na úplatkářství, drobné krádeže osobních věcí, vandalismus apod.

Zdravotní péče a náklady

Úroveň zdravotnických služeb v Thajsku je celkově dobrá. Vysokou úroveň poskytovaných služeb si udržují především soukromá zdravotnická zařízení. Ceny za zdravotnické služby jsou závislé na typu zdravotnického zařízení. Léky, zejména dovozové, jsou poměrně drahé.

ČR a Thajsko nemají dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče, proto doporučujeme vyřídit si před cestou do Thajska zdravotní připojištění.

V Thajsku jsou dobré hygienické podmínky. I přesto, že se jedná o exotickou zemi, žádné speciální očkování není potřeba. Nebezpečí tropických chorob, jako je malárie, je v turistických centrech prakticky mizivé.

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou


Od roku 2011 nepotřebují občané ČR pro vstup do Thajska vízum, po dobu 30-ti dnů za účelem turistiky. Jinak je nutné předložit platný cestovní pas, alespoň na dobu 6-ti měsíců a prokázat finanční prostředky ve výši 10 000 THB na osobu. Pokud překročíte povolenou dobu pobytu, budete platit 500 THB za každý den. Hrozí vám také vyhoštění a zákaz vstupu do země. Takže si dobře propočítejte dobu pobytu.

Platí také přihlašovací povinnost. Do 24 hodin od vstupu do země je nutné se ohlásit policii nebo imigračnímu úřadu. Ovšem tuto povinnost by měli automaticky provádět majitelé ubytovacích zařízení, kde jste ubytováni. 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Thajsko

Tabulka obsahuje ceny potravin v Thajsku v roce 2015
Potravina Průměrná cena v THB Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 47,00 THB 35,20 CZK
Chleba 500g 38,00 THB 28,50 CZK
Rýže 1kg 39,30 THB 29,50 CZK
Vejce 12ks 54,30 THB 40,70 CZK
Sýr 1kg 460,80 THB 345,50 CZK
Kuřecí prsa 1kg 100,60 THB 75,40 CZK
Jablka 1kg 90,60 THB 67,90 CZK
Pomeranče 1kg 65,00 THB 48,70 CZK
Rajčata 1kg 42,50 THB 31,90 CZK
Brambory 1kg 46,80 THB 35,10 CZK
Salát 1 hlávka 28,50 THB 21,40 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Thajsko

V Thajsku se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ A

Typ B

Typ C

Typ F

Napětí: 220 V

Frekvence: 50 Hz

Zásuvka typu A má dvojí provedení zástrčky

  • starší provedení má oba kolíky stejně široké (lze použít i pro novější typ)
  • novější provedení má kolík ochranného vodiče o něco větší, takže zástrčku nelze do zásuvky vložit naopak - zvyšuje to bezpečnost (nelze použít pro starší typ)

Pozn. starší zástrčky pasují do novějších zásuvek, opačně to nefunguje, pouze s použitím redukce. U některých zástrček se můžete také setkat s jedním kolíkem otočeným o 90˚. Využít můžete univerzální cestovní adaptér.

 

Napětí: 220 V

Frekvence: 50 Hz

Jedná se o vylepšenou variantu zásuvky typu A. Vylepšením se rozumí přidání zemnícího kulatého kolíku na zástrčku, díky kterému zajistíme správné vložení zástrčky do zásuvky. Zemnící kolík má kulatý tvar nebo tvar písmene U a také je delší.

Tyto zásuvky mají několik typů:

  • první je klasické provedení,
  • druhé je ve tvaru T - pro lepší vložení zástrčky, které má plochý kolík natočený na 90°,

tento typ zásuvky můžeme dát na zeď s otvorem na zemnící kolík nahoře nebo dole

Cestovní adaptéry pro tento typ zásuvky:

  • Univerzální cestovní adaptér (se zemnícím kolíkem) - je vhodný k připojení elektrospotřebičů.

Napětí: 220 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 220 V

Frekvence: 50 Hz

Oficiální název pro tento typ zásuvek je "Schukostecker", přezdívaný zkráceně "Schuko".

Dvojice kulatých kolíků se zemním spojem bočními pásky s enazývá tzv. systém Schuko - Schutzkontakte. Průměr kolíků je 4,8 mm.

Zásuvky F lze použít ve spojení se zástrčkou C nebo E , avšak pozor, poté nefunguje ochranný vodič.

Doprava

V Thajsku se jezdí vlevo. Pravidla provozu jsou hodně benevolentní stejně jako ve Vietnamu. Pokud si budete chtít pronajmout automobil nebo motocykl, musíte v půjčovně předložit mezinárodní řidičský průkaz. V Thajsku neexistuje povinné ručení, proto si dejte velký pozor na dopravní nehody, protože to finančně většinou odnese cizinec. Nedoporučujeme si pronajímat auta od malých provozovatelů, kteří auta nemají často pojištěná. Vzhledem k obtížnější orientaci a stylu jízdy místních však doporučujeme využívat taxíky nebo si pronajmout auto s řidičem, který Vám zároveň bude i dobrým průvodcem a zaveze vás na zajímavá místa. Cenu si však vždy domluvte předem, ať nejste nemile překvapeni.

Pronájem auta vás vyjde na 1000 – 1500 THB za den, za řidiče je příplatek 500 – 700 THB. Pronájem motocyklu v letoviscích a na ostrovech je velmi oblíbený, na den vás vyjde na 150 THB.
 

O zemi

Thajsko je konstituční monarchií a v jejím čele stojí král Bhumiphol Adulyadej, který zde vládne již od roku 1946. Jedná se o podobný model jako je ve Velké Británii.

Tvar Thajska připomíná slona, kde jeho výběžek tvoří chobot. Slon je symbolickým zvířetem této lokality. Dříve jich zde žilo 100 000, nyní pouze 5 000. Ekonomika Thajska patří mezi nejsilnější v regionu. Hospodářství je založeno na exportu rýže. V jižní části Thajska, na Malajském poloostrově, se těží cín, jehož je Thajsko významným vývozcem.

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

61%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

3/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

100 THB (Baht) = 74,97 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama