Turecko

Turecko je zajímavé svou polohou, které se rozděluje na evropskou a asijskou část. Asijská tvoří 97 %, Evropská 3%. Patří mezi druhou největší zemi hned po Rusku. Tento demokratický stát se nachází přesně na rozmezí těchto dvou kontinentů a neustále se spekuluje, zda patří do Evropy. Turci jsou kandidáti na vstup do Evropské unie stejně jako Makedonie, Island, Černá Hora, Srbsko, Albánie. O jejich vstupu se stále rozhoduje. Přestože se jedná o vzdálenou zemi, je nyní velmi frekventovanou v letních měsících pro relaxaci, poznání tamější kultury a přírody, která je velmi pestrá. Nejznámější oblasti je Antálye, ve které se nachází Národní park Olympos Bey. Najdete zde mnoho chráněných rostlin a zvířat nebo významné archeologické památky.

Safety index je 64,04 % hrozí vám drobné krádeže osobních věcí z aut, můžete se setkat z úplatkářstvím. Rozdílný je safety index i v rámci měst. Zatímco v Burse je SI 85%, v Istambulu je 57 %. Celkové hodnocení bezpečnosti je tedy střední.
 

Zdravotní péče a náklady

Při cestování do Turecka se nemusíte obávat komplikací v rámci poskytnutí zdravotní péče. Soukromé kliniky vám poskytnou péči na velmi dobré úrovni, srovnatelnou v zemích EU. Také ve státních nemocnicích je poměrně slušná úroveň péče.

Přestože byla podepsaná mezi ČR a TR smlouva o sociálním zabezpečením, je doporučeno si sjednat zdravotní pojištění u vaší zdravotní pojišťovny a vyplnit formulář CZ/TR 111 , který při příjezdu do země, potvrdíte na Institutu pro sociální pojištění. Tento formulář je nutný, pokud se budete v zemi pohybovat dlouhodobě. Pak budete ošetřeni jako domácí pojištěnci s nezbytnou finanční spoluúčastí (u stomatologa, nadstandardní péče, některé léky).

Pokud se chystáte do Turecka na krátkodobou dovolenou (7 - 14 dní) bude  vaše cestovní zdravotní pojištění platné ve všech zařízeních (soukromých i státních). Takže si můžete užít luxus v soukromé péči.

Zdravotnická zařízení bývají dostupná od 9 - 21 hod. Doplatek na léky je okolo 25 %. Spoluúčast za cenu ošetření lékařem je v rámci desítek Kč. Nezapomeňte si s sebou vzít průkaz zdravotní pojišťovny a formulář CZ/TR 11.

Dejte si pozor na velmi silně chlorovanou vodu, která by mohla způsobit střevní obtíže. Doporučuje se pít balenou vodu.

  • Lékařské ošetření ve zdravotním středisku: 3 TRY (1 TRY = 11 Kč)
  • Lékařské ošetření ve státní nemocnici: 8 TRY
  • Léky: 20 % z celkové ceny
  • Vnitřní krvácení: 18 000 EUR
  • Infarkt srdce: 46 000 EUR
  • Poranění kolene: 8 000 EUR
  • Zápal plic: 5 200 EUR
  • Angína: 500 – 1500 EUR

Očkování

V Turecku není nutné specifické očkování ani výskyt chorob, na které by evropan nebyl zvyklý. Hrozí uštknutí hadem, škorpionem. V tomto případě informujte delegáta a vyhledejte lékařskou pomoc. 

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

Od 1.1.2015 platí nové nařízení, týkající se cestovních dokumentů nutných pro vstup do Turecka. Budete potřebovat platný cestovní pas. Na občanský průkaz není možné do dané země vstoupit. Pas musí být platný 60 dnů po vypršení jejich víza. Bez víza je možno cestovat do Turecka na dobu maximálně 90- ti dnů. Český cestovní doklad tedy musí být platný na 90 + 60 dnů, 150 dnů od vstupu do země. 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Turecko

Tabulka obsahuje ceny potravin v Turecku v roce 2015
Potravina Průměrná cena v TRY Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 2,20 TRY 21,80 CZK
Chleba 500g 1,20 TRY 11,90 CZK
Rýže 1kg 4,20 TRY 41,10 CZK
Vejce 12ks 4,70 TRY 45,80 CZK
Sýr 1kg 14,30 TRY 140,10 CZK
Kuřecí prsa 1kg 10,70 TRY 104,90 CZK
Jablka 1kg 2,80 TRY 27,60 CZK
Pomeranče 1kg 2,40 TRY 23,20 CZK
Rajčata 1kg 2,50 TRY 24,00 CZK
Brambory 1kg 1,80 TRY 18,10 CZK
Salát 1 hlávka 1,70 TRY 16,60 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Turecko

V Turecku se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ F

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Oficiální název pro tento typ zásuvek je "Schukostecker", přezdívaný zkráceně "Schuko".

Dvojice kulatých kolíků se zemním spojem bočními pásky s enazývá tzv. systém Schuko - Schutzkontakte. Průměr kolíků je 4,8 mm.

Zásuvky F lze použít ve spojení se zástrčkou C nebo E , avšak pozor, poté nefunguje ochranný vodič.

Doprava

Cestování po Turecku je hodnoceno jako výborné. Síť dálkových autobusů je velká. Ve větších městech můžete využít tramvaje. Také vás mile překvapí půjčovnami aut i motorek, které jsou ve větších městech samozřejmostí. Cestování vlakem je hodnoceno jako tichý a pohodlný transport. Oproti ČR jsou velmi levné taxíky, takže se nemusíte obávat vysoké ceny 15 Kč/ km.  Ve větších městech je cena 30 Kč/km. Pokud máte rádi dobrodružství, můžete to zkusit stopem. Nehrozí vám, že budete stopovat celé hodiny. Turci jsou v tomto směru velmi přátelští a vstřícní.

Městská hromadná doprava funguje jako u nás. Jezdí autobusy, kterým se říká dolmuše. V Istambulu je rychlodráha, která připomíná nadzemní metro. Je nutné si zakoupit žeton, který vás pustí přes turniket na nástupiště. Ale údajně se dá i obejít, Turci prostě spoléhají na slušnost a poctivost.

Pro tuto zemi je celkem normální cestovat letadlem. Vzhledem k rozloze se není čemu divit. Ceny letenek jsou nízké, protože soukromí dopravci se snaží nabídnout co nejvýhodnější cenu.

Zapůjčení auta bývá mnohdy finančně náročné. Vyplatí se, v případě, že si projedete větší oblast (národní parky, pobřežní části). Ceny se pohybují jako v Evropě – 30 EUR za den. 

Cestování vlastním autem se moc nedoporučuje. Potřebujete mít vlastní automobil, tedy shodné jméno na technickém a řidičském průkaze. Jinak pokud máte auto zapůjčeno je nutná plná moc. Dále také zelenou kartu a mezinárodní řidičský průkaz. 

O zemi

Turecko se rozprostírá na Anatolském poloostrově, kde nabízí velmi rozmanitou a pestrou oblast pro dovolenou a zajímavé cestování. Ze tří stran je obklopeno mořem - Středozemním, Egejským a Černým. Čtvrtá strana patří horám. Láká na antické i středozemní památky v jižní a jihozápadní části země.  Turci se řadí náboženstvím mezi muslimy, ovšem "hodné" muslimy. Jak je zmíněno výše, jsou přátelští a pohostinní. 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

64%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

3/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

2 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 TRY (Turkish Lira) = 9,79 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama