Vietnam

Vietnam je, co se přírody týče, velmi kouzelné místo. Dokonce se o něm traduje, že byl zasažen magickou rukou. Mezi nejzajímavější kouty této země patří Mramorové hory, které jsou tvořené právě mramorem. Podle hinduismu i buddhismu obsahuje každá z těchto hor jeden z buddhistických prvků vesmíru (vodu, oheň, zemi, kov a dřevo). Toto místo je jedním z poutních míst zmíněných v náboženství. Zátoka Ho Long vypadá, jako by pocházela  z jiného světa. Je tvořena více než 3 000 ostrůvky a jeskyněmi. Není proto divu, že je tato oblast zapsaná do UNESCA.

Safety index pro tuto zemi je 44%, což je považováno za průměr. Přes den je riziko nebezpečí nižší, než v noci. Můžete se setkat s rasovou diskriminací.
 

Zdravotní péče a náklady

Jistě vás zajímá, jak je to se zdravotní péčí v případě nouze. Přestože existuje "Dohoda o spolupráci ve zdravotnictví zaručující bezplatnou péči pro občany ČR", příliš na její dodržování nespoléhejte a připravte si hotovost za léky i ošetření. Hygienické podmínky jsou v zemi zcela nevyhovující, tak na sebe buďte opatrní. Přijatelné hygienické ošetření (včetně chirurgických zákroků), je v Hanoji a Ho Či Minově Městě, na klinikách zahraničních lékařů. Ceny jsou však poměrně vysoké. V závažnějších případech je nutné pacienta přepravit do domovské země či nemocnice v Bangkoku nebo Singapuru. Určitě vám doporučujeme sjednat si před cestou cestovní pojištění.

Očkování

Mezi povinné a naléhavě doporučované očkování patří očkování proti žluté zimnici. Očkovací průkaz bude požadován od cestovatelů přijíždějících z východní nebo tranzitní země s výskytem žluté zimnice. Očkování se provádí 10 dnů před cestou.

Mezi naléhavě doporučované patří hepatitida A a břišní tyfus. Dále jsou doporučovány Japonská encefalitida, vzteklina, cholera, hepatitida B, záškrt, tetanus, spalničky nebo malárie, která se vyskytuje ve venkonských oblastech.

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité rady před cestou

Jediný doklad, který budete pro vstup do Vietnamu potřebovat, je platný cestovní pas. Vízum se vydává na Velvyslanectví VSR v Praze. Je možné se rovněž obrátit na některou z českých cestovních kanceláří, které vietnamské vízum pro žadatele vyřídí za poplatek bez nutnosti návštěvy velvyslanectví. Poněkud jiné podmínky panují u řidičských průkazů. Mezinárodní průkaz je zde neplatný. Cizincům, kteří dlouhodobě žijí v této zemi mohou vystavit za poplatek vietnamský řidičský průkaz na základě žádosti o řidičský průkaz z příslušné země.

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Vietnam

Tabulka obsahuje ceny potravin ve Vietnamu v roce 2015
Potravina Průměrná cena v VND Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 31 313,50 VND 35,90 CZK
Chleba 500g 14 304,80 VND 16,40 CZK
Rýže 1kg 16 049,30 VND 18,40 CZK
Vejce 12ks 28 260,70 VND 32,40 CZK
Sýr 1kg 185 177,10 VND 212,30 CZK
Kuřecí prsa 1kg 70 041,10 VND 80,30 CZK
Jablka 1kg 54 776,80 VND 62,80 CZK
Pomeranče 1kg 40 472,10 VND 46,40 CZK
Rajčata 1kg 16 136,50 VND 18,50 CZK
Brambory 1kg 16 136,50 VND 18,50 CZK
Salát 1 hlávka 11 513,60 VND 13,20 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Vietnam

Ve Vietnamu se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ A

Typ C

Typ F

Napětí: 220 V

Frekvence: 50 Hz

Zásuvka typu A má dvojí provedení zástrčky

  • starší provedení má oba kolíky stejně široké (lze použít i pro novější typ)
  • novější provedení má kolík ochranného vodiče o něco větší, takže zástrčku nelze do zásuvky vložit naopak - zvyšuje to bezpečnost (nelze použít pro starší typ)

Pozn. starší zástrčky pasují do novějších zásuvek, opačně to nefunguje, pouze s použitím redukce. U některých zástrček se můžete také setkat s jedním kolíkem otočeným o 90˚. Využít můžete univerzální cestovní adaptér.

 

Napětí: 220 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 220 V

Frekvence: 50 Hz

Oficiální název pro tento typ zásuvek je "Schukostecker", přezdívaný zkráceně "Schuko".

Dvojice kulatých kolíků se zemním spojem bočními pásky s enazývá tzv. systém Schuko - Schutzkontakte. Průměr kolíků je 4,8 mm.

Zásuvky F lze použít ve spojení se zástrčkou C nebo E , avšak pozor, poté nefunguje ochranný vodič.

Doprava

Doprava do Vientamu je nejrychlejší letecky. Neočekávejte přímý spoj Praha- Vietnam, ale buďte připraveni na přestupy. Cena se pohybuje mezi 20 - 30 000 Kč. Levnější je letenka do Hanoje. Dráž vyjde letenka do Ho Či Minova Města. Až poletíte zpět do ČR budete platit mezinárodní odletovou taxu, která bývá okolo 14 USD na osobu.

Vnitrostátní cestování je opět nejrychlejší letecky, pokud nemáte příliš času a chcete poznat více míst najednou. Cena vnitrostátních letenek se pohybuje okolo 20 - 120 USD. Lodní doprava je také velmi zajímavým zážitkem. Poznáte krásy okolí řeky Mekong. Autobusová doprava je zde velmi frekventovaná. Vybírat můžete mezi luxusními expresními autobusy nebo pomalejšími minibusy. Buďte připraveni na malý rozměr a prostor na nohy i celé vaše tělo. Hold Asiaté jsou menšího vzrůstu. Bez problému si ve Vietnamu můžete zapůjčit kola, auto nebo motorku. Mezinárodní řidičský průkaz nebudete potřebovat. Pravidla silničního provozu jsou jednoduchá, žádná nejsou. Důležité je udržovat pomalou plynulou jízdu.

O zemi

Vietnamská socialistická republika leží v jihovýchodní Asii, na východě poloostrova Západní Indie. Hlavním městem je Hanoj. V zemi stále vládne komunistická strana, která dovoluje soukromé podnikání. Vnitrozemí tvoří hornatý terén, periferii spíše nížiny. Pro Vietnam je typická Rudá řeka, také rýžové pole a zelené tropické lesy. Ekonomicky významné je zemědělství - zaměstnává až polovinu aktivního obyvatelstva. Hlavní produkty tvoří rýže, káva, pepř, ořechy kešu, čaj a krevety. Pozvolna roste také cestovní ruch.

 

 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

47%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

3/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

100 VND (Dong) = 0,11 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama